Reklama
Reklama

Główny Urząd Statystyczny ma już 90 lat

Dzięki nim wiemy, co lubi, myśli, a czego boi statystyczny Polak. Na podstawie statystyk przewidzimy, kto wygra wybory i jakie samochody sprzedadzą się najszybciej. Dziś trudno sobie wyobrazić życie społeczne bez sondaży. Główny Urząd Statystyczny kończy w tym roku 90 lat.

W Poznaniu po raz pierwszy ponad sto lat temu przygotowano statystyki żywieniowe. Ale nie wtedy zaczęła się historia badań statystycznych w Polsce, a 220 lat temu. Wówczas przeprowadzono spis ludności - przez liczenie dymów, czyli domów na terenie kraju. Od tego czasu znacznie zmieniły się sposoby prowadzenia badań i ich zakres.

Prym w różnorodności statystyk wiodą Stany Zjednoczone. Ankieterzy sprawdzają wiedzę, ale także wszelkie upodobania Amerykanów. W Polsce różnorodność statystyk jest zdecydowanie mniejsza, jednak ankieterzy na brak pracy nie narzekają. Coraz więcej instytucji pragnie pozyskać informacje na temat naszych preferencji.

Dzięki badaniom statystycznym można sprawdzić jak bardzo zmienia się otaczająca nas rzeczywistość. Zmienia się także sposób przeprowadzenia badań. Kartki papieru coraz częściej zastępowane są przez komputery.

Z okazji dziewięćdziesięciolecia Głównego Urzędu Statystycznego odbyło się specjalne seminarium naukowe. Podczas spotkania rozmawiano o historii i przyszłości informacji statystycznych.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
28.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro