Reklama
Reklama

Kamienice na rogu Podgórnej i Szkolnej w końcu doczekają się przebudowy! Będą mieszkania i food hall

fot. Maciej Lulko/ DEMIURG
fot. Maciej Lulko/ DEMIURG

O tym, że budynki stojące w sąsiedztwie Starego Rynku doczekają się metamorfozy mówi się od lat. Tym razem prace mają jednak ruszyć.

- Zniszczona kamienica przy ul. Podgórnej 11 i Podgórnej 13 ma zostać poddana gruntownej przebudowie, a w jej miejscu powstanie luksusowa Kamienica Wiedeńska - informuje firma DEMIURG, które została generalnym wykonawcą przebudowy. - Inwestor, DS New Venture, pochodzi z Poznania, dlatego mocno zależy mu, aby tchnąć z powrotem ducha w zaniedbaną część miasta. W odnowionej kamienicy mają znaleźć się lokale mieszkalne, a także kilka lokali gastronomicznych, które znajdą się na parterze budynku. Część restauracyjna ma mieć charakter food halli, gdzie w jednym miejscu znajdzie się kilka lokali gastronomicznych, w których pojawią się kuchnie z całego świata. Wchodząc do restauracji, będzie można korzystać również z ogrodu, który powstanie na dziedzińcu kamienicy. Cała przestrzeń będzie otwarta dla mieszkańców zarówno kamienicy, jak i wszystkich poznaniaków - dodaje.

DEMIURG odpowiada za przebudowę obiektów. - Przed DEMIURGiem niezwykle trudne wyzwanie. Zbudujemy całkiem nową przestrzeń w oparciu o zabytkową fasadę. W tym celu całą ścianę frontową wesprzemy na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji stalowej. Zarówno Inwestorowi, jak i nam bardzo zależy na tym, aby zachować pierwotną formę zabytkowej fasady kamienicy - zapewnia Rafał Kotlarz, kierownik kontraktu z DEMIURG. - W realizacji przebudowy kamienicy przy ul. Podgórnej, wykorzystamy na pewno nasze doświadczenie z Concordii Design na wrocławskiej Wyspie Słodowej. W tym miejscu również pozostawiliśmy praktycznie tylko ściany zewnętrzne - cała wewnętrzna konstrukcja podlegała pracom rozbiórkowym i powstawała tak naprawdę od nowa. Było to wielkie wyzwanie dla zespołu DEMIURGa, ale wykonane z największą starannością - budynek zaprojektowany przez znane na całym świecie biuro MVRDV i zrealizowany przez poznańską firmę DEMIURG otrzymał międzynarodową nagrodę Building of the Year 2020 organizowaną przez prestiżową platformę architektoniczną Archdaily - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro