Reklama

W najstarszym w Poznaniu parku wyremontowali mur oporowy

fot. ZZM Poznań
fot. ZZM Poznań

Prace w parku imienia Fryderyka Chopina właśnie się zakończyły.

Park im. F. Chopina powstał jako ogród jezuicki w końcówce XVII wieku, do 1775 roku pełnił rolę ogrodu botanicznego dla mnichów. Od 1815 właścicielem założenia został Antoni Henryk Radziwiłł, namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Urządził park jako ogród dworski, gdzie połączony został szpalerowy ogród francuski z elementami parku angielskiego. Miejsce to stało się terenem spotkań o charakterze politycznym i rozrywkowym, gdzie dochodziło do rozmów dyplomatycznych o istotnym dla całego Księstwa znaczeniu - przypominają urzędnicy ZZM.

W okresie międzywojennym park należał do siedziby wojewody, która mieściła się w kolegium jezuickim. Później przez teren parku przeprowadzono ul. Podgórną, a w czasach powojennych w części kolegium zorganizowano przedszkole, dla którego park był ogrodem zabaw.

Na przełomie XX i XXI parkowi przywrócono świetność. Między innymi wybudowano ogrodzenie i zamontowano małą architekturę, a centralne miejsce zajmuje popiersie Fryderyka Chopina, którego imię nosi park
- informują urzędnicy ZZM.

W parku właśnie wyremontowano murek oporowy, który przebiega zgodnie z posadowieniem starych murów obronnych miasta Poznania z okresu powstania założenia klasztornego zakonu Jezuitów.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro