Ruszają prace archeologiczne na Starym Rynku. Od poniedziałku utrudnienia
To przygotowania do przebudowy płyty rynku.
25 października, a więc w najbliższy poniedziałek, rozpoczną się prace archeologiczne w północnej i śródrynkowej części Starego Rynku. - Prace archeologiczne są konieczne z uwagi na historyczny charakter tego miejsca. Wcześniej wykonawca przeprowadził badania geologiczne polegające na odwiertach punktowych, a rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych planowane jest na przyszły rok - mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Od poniedziałku trzeba się liczyć z wygrodzeniami na płycie rynku. Odbywać się tu będą głębokie wykopy, a dodatkowo po rynku poruszać się będą pojazdy budowlane. Na tym etapie prac wciąż możliwy będzie dojazd do ratusza i Wagi Miejskiej. - Równolegle wykonawca zajmuje się przygotowaniem dokumentacji projektowej i uzyskaniem wszelkich pozwoleń, by w przyszłym roku rozpocząć zasadnicze roboty budowlane. Na 28 października zaplanowano rozpoczęcie prac związanych z izolacją ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej, na co pozwolenie uzyskano przed przetargiem. Podczas zasadniczych robót wyznaczone będą odpowiednie ciągi komunikacyjne, dostęp do poszczególnych budynków dla mieszkańców oraz przedsiębiorców - zapewniają PIM.
Przebudowa płyty Starego Rynku ma się zakończyć w 2023 roku. Zmieni się tu nie tylko nawierzchnia rynku, ale też zmodernizowane zostaną instalacje podziemne. Powstaną też kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi.