Reklama
Reklama

Skwer Marii i Lecha Kaczyńskich nielegalny? Staromiejscy radni złożyli skargę do sądu

fot. Rada Osiedla Stare Miasto

Chodzi o nazwę skweru zlokalizowanego na Wzgórzu Świętego Wojciecha, tuż przy pomniku bohaterskiej Armii Poznań.

1 czerwca miejscy radni poparli pomysł nazwania skweru w pobliżu pomnika Armii Poznań imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Przeciwko było siedmiu radnych Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej pomysł poparł m.in. Jacek Jaśkowiak wskazując, że żyjemy w wolnym mieście Poznaniu.

Staromiejscy radni właśnie złożyli w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skargę na uchwałę Rady Miasta Poznania w tej sprawie. Jak wskazują radni osiedlowi w swoim działaniu nie kierują się względami politycznymi a wątpliwościami formalnymi i proceduralnymi, tłumacząc, że ich zdaniem Rada Miasta działała w tej kwestii "w niespotykanie szybkim tempie i z pominięciem zwyczajowych zasad procedowania".

Ze Statutu Miasta Poznania i statutów poznańskich rad osiedli wynika, że wniosek o nadanie nazwy skweru powinien uwzględniać opinię odpowiedniej rady osiedla. Tymczasem głos lokalnej społeczności został w przypadku skweru Kaczyńskich pominięty i Radzie Osiedla Stare Miasto nie dano możliwości na wypowiedzenie się, wobec czego wniosek o nadanie nazwy nie spełniał warunków proceduralnych
- informuje Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Zarząd Osiedla wystosował pismo do prezydenta Jaśkowiaka zadając kilka istotnych pytań dotyczących spójności nazewnictwa, ekspresowej procedury poza dotychczasową praktyką czy terminów odpowiedzi na pisma. Na wątpliwości staromiejskich radnych prezydent Jaśkowiak nie odpowiedział, przesłał za to pismo z Geopozu, z którego wynika, że dla prawidłowego procesu legislacji nazewnictwa przed głosowaniem w Radzie Miasta konieczne było pozyskanie opinii - uchwały Rady Osiedla Stare Miasto. Tego istotnego elementu zabrakło - dodaje.

Radni podkreślają, że w przypadku skweru Kaczyńskich urzędnicy prezydenta Jaśkowiaka wymagali od radnych podjęcia uchwały w terminie 14 dni i dodają, że głos lokalnej społeczności został pominięty, a tym samym wniosek o nadanie nazwy nie spełniał statutowych warunków formalnych.

Szanując władze Miasta Poznania, mieszkańcy również oczekują od władz szacunku wobec mieszkańców i lokalnych społeczności
- informuje Tomasz Dworek.

Rada Osiedla Stare Miasto liczy na refleksję Rady Miasta Poznania, a przede wszystkim tych radnych, którzy popierali procedurę naruszającą demokratyczne zasady i szacunek wobec mieszkańców. Społeczność staromiejska Poznania, reprezentowana przez radnych Osiedla Stare Miasto, liczy zatem na stwierdzenie przez Sąd nieważności uchwały Rady Miasta Poznania, podjętej z naruszeniem zasad obowiązujących i stosowanych w Mieście Poznaniu - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
12.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro