Reklama
Reklama

Sondaż: PiS na czele, ale bez większości. Kluczowa może być Konfederacja

fot. sk
fot. sk

Najnowszy sondaż nie daje Zjednoczonej Prawicy samodzielnej większości w Sejmie.

W badaniu United Surveys dla DGP i RMF FM 35,4 proc. uczestników zadeklarowało oddanie głosu w wyborach na PiS i Solidarną Polskę. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (27,1 proc.), a trzecie Polska 2050 (9,5 proc.).

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Na miejsce w Sejmie mogłyby liczyć także Konfederacja (6,8 proc.) i Lewica (6,7 proc.).

Wynik poniżej progu uzyskałoby PSL-Koalicja Polska (4,6 proc.), a 9,9 proc. wyborców pozostało niezdecydowanych.

"Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na obliczenia dr hab. Jacka Flisa, podaje, że takie wyniki dałyby PiS 212 mandatów w Sejmie, podczas gdy większość to 231 posłów. KO, Polska 2050 i Lewica miałyby wspólnie 223 reprezentantów. W tej sytuacji kluczową rolę mogłaby odegrać Konfederacja (24 mandaty).

Te wyliczenia zakładają, że każde ze wspomnianych ugrupowań wystawi samodzielny komitet. Sytuacja zmienia się na niekorzyść PiS np. przy przekroczeniu progu przez PSL (nawet kosztem odebrania wyborców KO) lub połączeniu sił Ludowców i Polski 2050. Najgorszą wizję dla PiS stanowi wariant z połączeniem wszystkich partii opozycyjnych, wyłączając z tego Konfederację, w jedną listę. Taka opozycja "anty-PiS" mogłaby liczyć nawet na 260 posłów. Obecny system premiuje bowiem duże ugrupowania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro