Reklama
Reklama

Horrendalna podwyżka cen gazu: "wyjaśnienia niewystarczające", będzie ogólnopolski protest?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Magnascan / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Magnascan / pixabay.com

Wracamy do sprawy podwyżki cen gazu w podpoznańskich gminach.

Od 1 października spółka G.EN. GAZ ENERGIA wprowadziła podwyżki stawek za gaz. Mieszkańcy m.in. Tarnowa Podgórnego, Buku czy Kaźmierza są w patowej sytuacji. Nie mogą bowiem zmienić dostawcy gazu ze względu na problemy techniczne.

W sprawę zaangażowali się lokalni samorządowcy, dla których podwyżka gazu to problem nie tylko mieszkańców, ale też samorządowych budżetów. Wiele instytucji korzysta bowiem z ogrzewania gazowego, a podwyżka stawek za gaz o 170 procent to wzrost kosztów dla budżetów miast i gmin.

Już w piątek do samorządowców m.in. z Buku i Tarnowa Podgórnego trafiły wyjaśnienia od spółki G.EN GAZ ENERGIA. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego przyznaje, że wyjaśnienia nie są wystarczające. Poprosił więc spółkę o przedstawienie dodatkowych informacji. Miało to nastąpić w poniedziałek, 11 października, ale termin przesunięto na wtorek.

- Jednocześnie podjąłem się koordynowania szerokiej ogólnopolskiej akcji sprzeciwu, ponieważ uważam, że jednocząc nasze działania nasz głos w obronie mieszkańców będzie bardziej słyszalny. Rozmawiam z włodarzami gmin, w których wprowadzone zostały tak drastyczne podwyżki cen gazu. To ok. 100 gmin z kilku województw i kilkunastu powiatów, dlatego wspólnie wyznaczamy koordynatorów regionalnych i powiatowych. Rozważamy także zorganizowanie ogólnopolskiego protestu w Warszawie. Przygotowujemy obecnie oficjalne pisma do urzędów i instytucji rządowych, które naszym zdaniem powinny stanąć w obronie mieszkańców. To na pewno Urząd Regulacji Energetyki, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Narodowy Fundusz Rozwoju (identyfikujemy kolejne) - wyjaśnia Tadeusz Czajka.

Mieszkańcy podkreślają, że najbardziej oburza ich fakt braku możliwości zmiany dostawcy gazu. Na ten temat samorządowcy jednak obecnie milczą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro