Reklama
Reklama

W Buku także gaz droższy o 170 procent. Są wyjaśnienia spółki

Zdjęcie ilustracyjne | fot. stevepb / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. stevepb / pixabay.com

Podobnie jest w Tarnowie Podgórnym i Kaźmierzu.

O sprawie pisaliśmy już w czwartek. Od 1 października spółka G.EN. GAZ ENERGIA wprowadziła podwyżki stawek za gaz. Mieszkańcy są w patowej sytuacji. Okazuje się bowiem, że nie mogą zmienić dostawcy gazu ze względu na problemy techniczne.

Burmistrz Buku Paweł Adam obawia się, że nadchodząca zima dla mieszkańców będzie wyjątkowo trudna i nie będzie ich stać na podstawowe potrzeby. - Namawialiśmy mieszkańców do wymiany źródeł ogrzewania - aby stare "kopciuchy" zamienić na ekologiczne źródła ogrzewania, na gaz i co teraz? W ten sposób tracimy wiarygodność i zaufanie naszych mieszkańców. Oczywiście namawiając ich do tej zmiany, nie używaliśmy argumentów, że będzie taniej, tylko że ekologicznie, ale koszty finansowe są teraz dla nich bardzo wysokie - wyjaśnia.

5 października burmistrz Buku wraz z wójtem Tarnowa Podgórnego Tadeuszem Czajką spotkali się online z przedstawicielami G.EN. GAZ ENERGIA. Otrzymali zapewnienie, że spółka do 7 października przedstawi pisemne wyjaśnienia podwyżki. Ostatecznie wyjaśnienie wpłynęło do samorządowców.

Jak w dokumencie informuje spółka G.EN. GAZ Energia, "sumaryczny wzrost kosztów rachunku za gaz bedzie wynosił około 100%, poniewaz opłaty stałe i dystrybucyjne pozostały na niezmienionym poziomie. Cena sprzedazy paliwa gazowego od 01.10.2021 roku wzrosła o około 170%. Podwyzka dotyczy wszystkich grup odbiorców we wszystkich grupach taryfowych i została zatwierdzona Decyzja Prezesa Urzedu Regulacji Energetyki".

Podwyżka ma być podyktowana wzrostem hurtowych cen gazu ziemnego w ciągu ostatniego roku. - Wzrost cen wynika głównie z wiekszego niz w ostatnich latach zapotrzebowania na gaz w Europie i na świecie, co jest spowodowane nizszymi temperaturami, które wystapiły zima i wiosna tego roku, wyzszym popytem przemysłowym w okresie po COVID, zwłaszcza produkcji energii elektrycznej w Europie i dostaw gazu na poziomie lat ubiegłych - dodaje.

Mieszkańcy zauważają, że PGNiG także podniósł ceny, ale o 7,4 procent. Zdaniem G.EN. GAZ ENERGIA, to kolejna podwyżka. - Pierwsza podwyzka u konkurencji była juz w maju, a zatwierdzona cena o 12% wyzsza niz proponowana wtedy przez G.EN. Nastepnie cena rosła w sierpniu (12,4%) i pazdzierniku (7,4%). Obecnie zapowiadana jest kolejna podwyzka od stycznia 2022 roku.

- W styczniu 2021 nasza spółka, wykorzystujac sytuacje rynkowa kolejny raz obnizyła ceny paliwa gazowego do bardzo atrakcyjnego poziomu. Dzisiejsza podwyzka m.in. z tego powodu jest tak dotkliwa. Wzrosty cen hurtowych paliwa gazowego zmusiły nasza firme do dostosowania cen do warunków rynkowych. Stale obserwujemy sytuacje na rynkach giełdowych i liczymy na szybkie odwrócenie sie trendu zwyzkowego oraz powrót do normalnych stawek - kończy spółka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro