Reklama

Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe ze względu na inflację. Zwiększą się raty kredytów

zdjęcie ilustracyjne | fot. Margaretty z Pixabay
zdjęcie ilustracyjne | fot. Margaretty z Pixabay

Dość zaskakującą decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej.

Choć jeszcze kilka tygodni temu prezes NBP przekonywał, że bank centralny nie powinien reagować na obecną sytuację podwyżką stóp, to we wtorek, podczas Kongresu 590, nieco zmienił retorykę. Można było to odczytać jako sygnał odejścia od polityki rekordowo niskich stóp, ale mało kto spodziewał się takiej decyzji już w środę.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Jak informuje NBP, rada ustaliła stopy procentowe na następującym poziomie:
- stopa referencyjna 0,50% w skali rocznej (zamiast dotychczasowego 0,1%);
- stopa lombardowa 1,00% w skali rocznej;- stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 0,51% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 0,52% w skali rocznej.

Uchwała wejdzie w życie już 7 października.

To istotna decyzja z punktu gospodarki, mogąca pomóc w opanowaniu szalejącej inflacji - poziom 5,8 proc. znacznie przekracza cel inflacyjny NBP (2,5 proc. z możliwością odchylenia o 1 punkt proc. w dół lub w górę), a prognozy są coraz gorsze. Analitycy są więc zgodni, że to dopiero początek, a prawdziwe podwyżki stóp dopiero przed nami.

Co zmiany oznaczają dla przeciętnego Kowalskiego? Nieco korzystniejsze stanie się trzymanie pieniędzy na lokatach czy kontach oszczędnościowych. Z kolei kredytobiorcy zapłacą wyższe raty. O jakich kwotach mowa? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to m.in. od kwoty pozostającej do spłaty. Dla kredytu w wysokości 400 tysięcy złotych, miesięczna rata zwiększy się mniej więcej o około 150-250 zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro