Reklama
Reklama

Poznaniacy oszukali 61 firm na prawie 0,5 mln złotych

fot. policja
fot. policja

Mężczyźni działali na terenie całego województwa.

- Na początku września br, policjanci z Kościana przekazali do Prokuratury Rejonowej w Kościanie wielotomowy materiał dokumentujący przestępczą działalność trójki osób: 53-latka mieszkańca powiatu poznańskiego oraz 50-latka i 28-latka, mieszkańców Poznania - informuje Mariusz Wojciechowski z policji w Kościanie.

Wszystko zaczęło się na początku roku, gdy policjantów powiadomiono o próbach wyłudzenia materiałów budowlanych od kościańskich firm. - Informacje te potwierdziło zgłoszenie przedsiębiorcy z terenu powiatu kościańskiego o oszustwie na jego szkodę, gdzie oszust wyłudził stalowe wyroby budowlane za kwotę ponad 11 tys. zł. Wstępne czynności, które wykonano, potwierdziły że kościańska firma nie była jedynym takim przypadkiem - dodaje.

Jak działali oszuści? Mężczyzna składał zamówienie na wyroby hutnicze wykorzystywane na budowach. - Początkowo 50-latek z Poznania terminowo płacił za pierwsze zamówienie. Realizując kolejne, zapłatę przekazywał na raty. Do momentu, kiedy zwłaszcza duże podmioty zaczęły opierać się bardziej na zaufaniu, niż nie na rzetelnym rozliczeniu klienta, nie zauważając niedopłat. Przy tym wykorzystywał spreparowane potwierdzenia dokonania przelewu, które wytwarzał współpracujący z nim 53-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego. Takie potwierdzenia, oszust przekazywał tuż przed weekendem, albo innymi wolnymi od pracy dniami, wydłużając czas na weryfikację dokumentu z ruchem środków na koncie firmy. Po odbiorze towaru, na podstawie sfałszowanego dokumentu, urywał się kontakt z kupującym. Wchodząc w ten sposób, w posiadanie zazwyczaj wyrobów stalowych, w atrakcyjnej cenie odsprzedawał je firmom budowlanym na terenie Wielkopolski - opisuje proceder Wojciechowski

Bardzo podobnie wyglądała "współpraca" z firmami transportowymi. - W trakcie postępowania, ustalono, że oszust otwierał kolejne firmy nakierowane na tego typu działalność. Z czasem zatrudnił 28-letniego mieszkańca Poznania, którego mianował prezesem swoich firm. Trójka przestępców, swoją działalnością doprowadziła łącznie 61 firm z terenu Wielkopolski do łącznych strat na poziomie ponad 450 tys. zł. W przypadku większości oszukanych podmiotów, odzyskano wyłudzony towar w całości lub w znacznej części.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro