Reklama

Miejska pasieka z Lasku Dębińskiego po pierwszym miodobraniu

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

To jedna z trzech miejskich pasiek powstałych w ramach akcji "Poznań dla pszczół".

Dwie kolejne pasieki znajdują się na Cytadeli oraz Term Maltańskich. - Ule przy ul. Ku Dębinie 2 stanęły latem zeszłego roku. W ubiegłym miesiącu zakończyło się pierwsze miodobranie. Wcześniej można było już spróbować miodu, który wyprodukowały owady mieszkające w miejskiej pasiece na Cytadeli. Zebrany nektar to dowód na to, że w mieście pszczoły mogą znaleźć odpowiednie pożywienie, a warunki bytowania pozwalają im na produkcję miodu - wyjaśniają urzędnicy. I zdradzają, że nektar z pasieki w Lasku Dębińskim pochodzi ze znajdujących się w pobliżu kwiatów śliw i jabłoni.

Poznań dba o pszczoły nie tylko tworząc pasieki. W różnych lokalizacjach pojawiają się hotele dla owadów, a na terenie wybranych szkół podstawowych i przedszkoli utworzono stołówki dla owadów. - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa przekazał placówkom tzw. "Tytki dobroci", czyli nasiona roślin pyłko- i nektarodajnych oraz domki dla owadów. Dzieci wraz z opiekunami przygotowały rabaty i zasiały rośliny, tworząc miejsca, w których te zwierzęta mogą się posilić. Rośliny z "tytki" będą kwitły od maja do października, tak aby pszczoły przez cały okres swojej aktywności miały zapewniony pokarm. W pobliżu stołówek pojawiły się hotele dla owadów - tłumaczy Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

W parku Cytadelą planowane jest powstanie ogrodu miododajnego - w byłym amfiteatrze. Będą tam nie tylko miododajne rośliny, ale też leżaki i tarasy widokowe dla mieszkańców.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
58.20 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro