Reklama
Reklama

Barokowe freski w Urzędzie Miasta zostaną odrestaurowane

fot. UM Poznań

Prace konserwatorskie mają ruszyć już jesienią.

Malowidła na sklepieniu sali, w której obradują miejscy radni odkryto podczas prac w 2018 roku.

Zdobienia prawdopodobnie powstały około 1732 roku, kiedy ukończono budowę kolegium jezuickiego. Wtedy pomieszczenie to służyło jako refektarz, czyli klasztorna jadalnia - wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków. Szacujemy, że freski zamalowano niedługo po likwidacji zakonu w 1773 roku. Wtedy też budynek przeznaczono na cele świeckie - dodaje.

Dekoracje pokrywają niemal całą powierzchnię sklepienia Sali Sesyjnej. Te, które zostały odsłonięte ( około 20 procent) poddano konserwacji zachowawczej, utrwalając je porządkując estetycznie ślady po sztukateriach.

Odkrycie stanowi wyjątkowo cenny i unikatowy przykład pierwotnego, niemal całkowicie nieznanego wcześniej barokowego wystroju budynku. Bardzo się cieszę, że już niedługo przywrócimy freskom ich dawną świetność, zachowując dla kolejnych pokoleń ślad historii - zaznacza Bielawska-Pałczyńska.

Planowane obecnie prace mają na celu odsłonięcie malowideł na całości sklepienia oraz ich konserwację. Renowacja rozpocznie się po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą, co powinno nastąpić jesienią tego roku. Złożonych zostało osiem ofert. Realizację zadania przewidziano na ok. 18 miesięcy - dodaje Miejska Konserwator Zabytków.

To nie jedyne działania zmierzające do odkrywania i zachowania cennych barokowych dekoracji dzisiejszej siedziby urzędu miasta. W 2017 roku przeprowadzono prace konserwatorskie w położonym obok Sali Sesyjnej niewielkim pomieszczeniu - dawnej jadalni rektora kolegium. Odsłonięto wtedy na sklepieniu malowidło "Kuszenie Chrystusa", którego autorstwo przypisywane jest poznańskiemu franciszkaninowi, Adamowi Swachowi - przypominają miejscy urzędnicy.
Inne przykłady XVIII-wiecznej dekoracji kolegium to odkryty w 1997 r. i poddany konserwacji polichromowany strop na drugim piętrze w skrzydle południowo-zachodnim, a także odkryte w 2007 r. okno, eksponowane na półpiętrze głównej klatki schodowej - dodają.

Z uwagi na planowane prace konserwatorskie w Sali Sesyjnej, transmisje z obrad Rady Miasta Poznania zostały przeniesione do Sali Białej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
18℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
11.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro