Trwa Narodowy Spis Powszechny. Od dziś infolinia czynna również w soboty
Trwa Narodowy Spis Powszechny. Infolinia czynna również w soboty
Tradycja spisów powszechnych sięga XVIII wieku. Pierwszy z nich odbył się w 1765, a ostatni w 2011 roku. Takie badanie służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób dane są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.
Spisem będą objęci wszyscy Polacy. Nie oznacza to jednak, że każdy Polak będzie musiał spotkać się osobiście z rachmistrzem. Po raz pierwszy w historii obowiązkową formą jest samospis internetowy. Spisać się można też na kilka innych sposobów. Jednym z nich jest telefoniczny udział w badaniu poprzez infolinię 22 279 99 99, która od 4 września będzie czynna o jeden dzień dłużej - rachmistrzowie będą dyżurować od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-18:00. Co ważne, kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz, dzwoniąc z numerów - 22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.
Osoby, które nie spisały się przez internet lub telefon, mogą spodziewać się wizyty rachmistrza. Nie możemy odmówić mu udzielenia odpowiedzi na pytania. Możemy za to umówić się na inny dzień lub godzinę.
Dla osób, które nie mają w domu komputera lub internetu, Miasto Poznań przygotowało trzy stałe punkty, gdzie można dokonać samospisu i uzyskać wsparcie w wypełnieniu internetowego formularza. Pierwszy znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, kolejny przy ul. Libelta 16/20, trzeci w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt) - informują miejscy urzędnicy.
Ponadto Miasto Poznań w partnerstwie z lokalnym Urzędem Statystycznym, uruchomiło mobilny punkt spisowy, w którym można spisać się z pomocą rachmistrzów. Punkt jest czynny w każdą środę, do 15 września, w godz. 17:00-19:00 w czterech filiach Biblioteki Raczyńskich: Filia Wildecka (w galerii GreenPoint przy ul. Hetmańskiej 91), Filia 11 (ul. Chwaliszewo 17/23), Filia 12 (ul. Arciszewskiego 27), Filia 42 (w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" na os. Pod Lipami 108).
Pomoc w wypełnieniu formularza spisowego można otrzymać także w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa 3. Punkt spisowy jest czynny w każdy poniedziałek i piątek, do 17 września, w godz. 16:00-18:00.
Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski, a za odmowę grozi kara w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.
Najpopularniejsze komentarze