Reklama
Reklama

Jak znaleźć nową pracę w Poznaniu? Kogo szukają pracodawcy?

Wystarczy znać jeden, dwa lub więcej języków obcych lub mieć w ręku konkretny fach, by znaleźć satysfakcjonującą pracę. Poznań to dobre miejsce na rozwój i to w różnych sektorach gospodarki.

Kierownik zarabia najwięcej - to fakt, a nie mit. Dlatego na najwyższe pensje mogą liczyć osoby zarządzające produkcją czy programiści koordynujący zespół. W ścisłej czołówce są też specjaliści z branż: budowlanej, IT czy motoryzacyjnej. Na gowork.pl znajdziesz prawie 90 tysięcy ofert pracy z kraju z czego niemal 4 tysiące z Wielkopolski w tym prawie połowę z Poznania.

Choć wakacje to nie idealny czas na zmianę pracy, bo największy ruch na rynku jest zawsze na początku roku, to mimo wszystko warto trzymać rękę na pulsie. Samo wysłanie CV jednak czasem nie wystarczy. Niekiedy, by nasza aplikacja była kompletna, trzeba napisać też list motywacyjny, do którego warto się niego przyłożyć.

Fachowcy pilnie poszukiwani

Poznań od lat cechuje niskie bezrobocie. W ubiegłym roku stanowiło 2 procent, rok wcześniej było jeszcze mniejsze. Niektóre sektory gospodarki rozwijają się dynamicznie mimo pandemii, datego tam brakuje też rąk do pracy. W stolicy Wielkopolski kwitnie branża motoryzacyjna, wzrosty zatrudnienia i płac notowane są również w sektorze IT. Tu jednak niezbędne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji, na co - na szczęście - stawia wielu pracodawców.

Dla niektórych może być zaskakujące, że wysokie miejsce na liście płac zajmuje kierownik produkcji, bo np. to, że nieźle zarabiają programiści, nowością raczej nie jest. Kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc? To możliwe i niemal pewne jeśli szukamy pracy w tych sektorach.

Duże zakłady dają więcej możliwości

Poznań to miasto w którym 7 procent firm posiada kapitał zagraniczny i to właśnie w tych zakładach potrzeba rąk do pracy. Poznań to Volkswagen, a Volkswagen to Poznań. Ten zakład jest największym pracodawcą w regionie i dość często szuka na rynku specjalistów oraz kadry kierowniczej. By pracować jako specjalista nie trzeba na szczęście wieloletniego stażu pracy. Do kadry kierowniczej można wejść jednak dopiero po kilku latach działania na niższych szczeblach. W tym przypadku doświadczenie jest kluczowe.

Jaka może być nowa praca? Poznań to miasto uniwersyteckie dlatego wśród największych pracodawców dominują uczelnie - i tu można szukać swoich szans. Ogromny potencjał pod kątem zatrudnienia drzemie też w Uniwersytecie Medycznym, który prowadzi szereg klinik i szpitali w mieście. Co istotne, to właśnie wśród pielęgniarek i położnych oraz lekarzy wakatów jest najwięcej, co potwierdzają dane Powiatowego Urzędu Pracy, więc szansa na znalezienie nowego zajęcia jest największa. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego największy deficyt zatrudnienia w Poznaniu jest jednak wśród kurierów i listonoszy, brakuje też ochroniarzy i wykwalifikowanych budowlańców.

Z kolei dane Powiatowego Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu nie pozostawiają złudzeń, kogo najczęściej szukają pracodawcy. Jeśli chodzi o osoby z wyższym wykształceniem to na rynku potrzeba: psychologów, księgowych i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym. Brakuje też grafików komputerowych i specjalistów od marketingu. Zdolnych kucharzy też na rynku nie ma zbyt wielu, podobnie jak mechaników samochodowych.

Nie zapominajmy, że wśród najbardziej poszukiwanych pracowników są także wykwalifikowani pracownicy fizyczni: cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy, spawacze i elektrycy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
10℃
2℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro