Reklama
Reklama

Zwierzęta z całego świata zaprezentują się w centrum Poznania. Jest apel do prezydenta

fot. MTP
fot. MTP

Przed nami Animal Fest Poznań.

Na międzynarodowych Targach Poznańskich będzie można zobaczyć najróżniejsze gatunki zwierząt, pochodzące z całego świata - począwszy od dużych egzotycznych zwierząt, jak wielbłądy, lamy, alpaki czy guanako poprzez gospodarskie, czyli np. bydło szkockie, kozy, owce i konie po mniejsze zwierzaki, takie jak surykatki, skunksy, jeżozwierze czy też najróżniejsze gatunki gadów, płazów i gryzoni. Większość z nich to podopieczni fundacji i ogrodów zoologicznych.

Animal Fest Summer to wydarzenie dla każdego! - przekonuje Karolina Sitarz, dyrektorka targów. Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy strefę karmienia zwierząt. Przy wejściu do strefy dzieci będą mogły nabyć specjalistyczną karmę i samodzielnie nakarmić kozy, owce, krowy czy też alpakę. To świetna okazja, by dzieci mieszkające w mieście dowiedziały się więcej o tym, jak troszczyć się o różne zwierzaki, czy po prostu odreagowały przed zbliżającym się rokiem szkolnym. Jeśli to dzieciom nie wystarczy z pewnością skuszą się na przejażdżki na kucyku czy też zwiedzanie bogatej ekspozycji - dodaje.

Tymczasem przedstawiciele Poznańskiego Koła Partii Zieloni piszą apel do prezydenta Poznania. Trzymanie egzotycznych zwierząt w nieprzystosowanych do tego pawilonach targowych, narażonych na hałas, obecność tysięcy ludzi oraz sąsiedztwo zwierząt innych gatunków ma barbarzyński charakter - dla wielu z tych zwierząt może skończyć się śmiercią, a z pewnością olbrzymią traumą - piszą.

Natomiast promocja hodowli egzotycznych zwierząt ma wyjątkowo negatywny społecznie charakter. Pomimo, że pokazywane na "wystawie" zwierzęta mogą posiadać odpowiednią dokumentacje to skutkiem promocji takich hodowli jest zwiększony popyt na egzotyczne zwierzęta skutkujący przemytem tysięcy nielegalnie wywożonych egzotycznych zwierząt. Te, które przetrwają brutalny transport, są trzymane w nieodpowiednich warunkach, a potem gdy "się znudzą" wypuszczane do najbliższego lasu lub jeziora umierając w męczarniach, zagrażając naturalnemu ekosystemowi oraz często także ludziom - dodają. Pan Prezydent jasno wyraził swoje stanowisko zakazując cyrkom z udziałem zwierząt występów na terenach miasta, zgodne z wolą większości mieszkańców miasta oraz wszystkich miłośników zwierząt. Dziś wykorzystując luki prawne próbuję się w analogiczny, niegodny sposób traktować zwierzęta na terenach MTP, apelujemy w związku z tym o pilną interwencje Pana Prezydenta! - kończą.

Sprawą po apelach obrońców zwierząt zajmowała się we wtorek poznańska "Gazeta Wyborcza". Nie chcemy propagować posiadania takich zwierząt. Faktycznie pokazujemy te zwierzęta, opowiadamy o tym, jakich warunków potrzebują, jakiej obsługi weterynaryjnej, behawioru, a przede wszystkim wiedzy specjalistycznej, którą mają pracownicy zoo, a nie zwykły Kowalski - wyjaśniał na łamach gazety Michał Bednarek, prezes stowarzyszenia Benek, do którego MTP zwróciło się z prośbą o pomoc w organizowaniu imprezy. Na Animal Fest pokazujemy nasze zwierzaki, opowiadamy też o kosztach ich utrzymania. W ten sposób chcemy zniechęcić ludzi do wspierania też cyrkowych działalności z wykorzystaniem zwierząt. A już na pewno zniechęcić do wpadania na głupi pomysł ich zakupu. Ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich zachowań, a później cierpi na tym niewinna istota - dodaje.

Animal Fest Summer odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia, na MTP (pawilony 3 i 3A, wejście Holem Wschodnim od strony ul. Głogowskiej, wjazd bramą nr 7 od ul. Bukowskiej). Godziny otwarcia: sobota - 10:00:17:00, niedziela - 10:00-16:00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
12.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro