Reklama
Reklama

4 policjantów, w tym naczelnik poznańskiej drogówki z zarzutami. Chodzi o uszkodzoną szybę w policyjnym BMW

Zdjęcie ilustracyjne | fot. policja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. policja

O sprawie pisaliśmy jesienią 2019 roku.

Z relacji naszych Czytelników wynikało, że już od kwietnia 2019 roku jeden z poznańskich nieoznakowanych radiowozów, konkretnie auto marki BMW, miało uszkodzoną przednią szybę. Miało o tym wiedzieć wielu funkcjonariuszy pracujących w drogówce. "Oficjalnie" ujawnił to jeden z policjantów, który w pierwszym tygodniu maja chciał pobrać auto z policyjnego parkingu. Wpisał to w "kontrolkę" (książka, w którą wpisuje się kto prowadzi pojazd, ile kilometrów przejechał itp.). Ponieważ nie udało się ustalić, kto doprowadził do uszkodzenia przedniej szyby, zwierzchnik funkcjonariuszy miał im powiedzieć, że "mają załatwić sprawę". Jego miało nie obchodzić, jak zostanie to rozwiązane. - Postanowili więc, że wybiorą się na przejażdżkę w celu znalezienia "jelenia", z którego polisy pokryją uszkodzoną szybę - wyjaśniał nam Czytelnik.

Policjanci 8 maja na ulicy Bukowskiej mieli zatrzymać samochód ciężarowy przewożący materiał sypki. Z relacji Czytelnika wynika, że auto zostało zatrzymane. Funkcjonariusze poinformowali kierowcę ciężarówki, że spod jego kół wydobył się kamień, który uszkodził przednią szybę radiowozu. Na miejsce wezwano policjantów drogówki. Winnym uszkodzenia uznano kierowcę ciężarówki isuzu. Nie poczuwał się do winy, skierowano więc sprawę do sądu. W 2019 roku Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji przyznał nam, że sprawa trafiła do Wydziału Kontroli oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

Ostatecznie sprawa trafiła do zielonogórskiej prokuratury. - Prokurator Rejonowy ze Świebodzina 3 sierpnia skierował akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Grunwald i Jeżyce w Poznaniu - mówi nam Zbigniew Fąfera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Zarzuty usłyszało 4 policjantów.

- Pawła K. oraz Macieja K. oskarża się o to, że przekroczyli swoje uprawnienia i nie dopełnili obowiązków jako funkcjonariusze policji w ten sposób, że wiedząc, iż szyba czołowa w radiowozie służbowym jest uszkodzona, upozorowali zdarzenie drogowe z udziałem innego kierowcy, a następnie zgłosili ten fakt Wydziałowi Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu i skierowali wobec tego innego kierowcy fałszywe oskarżenie o popełnienie przez niego wykroczenia drogowego i tworzyli fałszywe dowody w celu doprowadzenia tego kierowcy do poniesienia odpowiedzialności karnej za wykroczenie, którego nie popełnił, a następnie obarczenie go odpowiedzialnością materialną za wymianę szyby w radiowozie policyjnym. Nadto ww. funkcjonariusze policji oskarżeni zostali o złożenie fałszywych zeznań w sprawie prowadzonej w Komisariacie w Dopiewie, a dotyczącej postępowania o wykroczenie prowadzonym przeciwko Sebastianowi Ś. - tłumaczy.

Kolejnym oskarżonym jest Paweł S., który miał przekroczyć swoje uprawnienia. - Wiedząc o uszkodzeniu szyby przedniej w radiowozie służbowym, polecił podległym funkcjonariuszom zmianę zapisów w kontrolce - bez adnotacji o uszkodzeniu szyby, a następnie proponował podległym funkcjonariuszom wyjazd tym radiowozem poza komendę i upozorowanie zdarzenia drogowego, w którym szyba ta miała być rzekomo uszkodzona - wyjaśnia Fąfera.

Ostatnim oskarżonym jest Przemysław K., naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu. - Oskarża się go to, że nie dopełnił obowiązków w ten sposób, że pomimo posiadania wiedzy na temat tworzenia fałszywych dowodów dotyczących upozorowania przez podległych policjantów zdarzenia drogowego, w trakcie którego odpowiedzialność za uszkodzenie szyby w radiowozie służbowym miała ponieść inna osoba, nie podjął żadnych czynności urzędowych związanych z ujawnieniem tego przestępstwa i nie zabezpieczył dowodów tych zdarzeń - kończy.

Przemysławowi K. i Pawłowi S. za nadużycie władzy grozi do 3 lat więzienia, podobnie jak dwóm pozostałym policjantom za fałszywe składanie zeznań, fałszywe oskarżenie oraz tworzenie fałszywych dowodów.

Czy byłeś świadkiem nieuczciwego zachowania policjantów?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
20.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro