Reklama
Reklama

Przez nie plażowicze nie mogą wchodzić do wody. Sinice pod lupą naukowców UAM!

Zakwit sinicy Planktothrix agardhii na Jeziorze Łekneńskim | fot. Beata Messyasz
Zakwit sinicy Planktothrix agardhii na Jeziorze Łekneńskim | fot. Beata Messyasz

Od 3 lat badacze z polskich i litewskich instytucji naukowych gromadzą dane na temat zakwitów sinic. W tworzenie specjalnych map może włączyć się każdy, kto dostrzeże to zjawisko i prześle o nim informacje do naukowców.

Pomysł na projekt narodził się podczas jednej z konferencji ekologicznych. Cała nasza trójka koordynatorów zajmuje się fykologią i bardzo leży nam na sercu, aby wody jezior i rzek były w dobrym stanie ekologicznym. Założyliśmy, że nasz projekt będzie próbą całościowego rozwiązania problemów związanych z przeżyźnieniem zbiorników wodnych - mówi prof. Beata Messyasz z Wydziału Biologii UAM.

Ankieta dostępna jest w trzech językach: polskim, angielskim i litewskim tutaj. Liczba miejsc zaznaczonych w ankiecie systematycznie wzrasta, w tej chwili jest tam już kilkaset wpisów

Cały projekt ma na celu zbiór biomasy makroglonów i sinic oraz przetworzenie jej na produkty wysokiej i niskiej jakości - informuje Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy UAM w Poznaniu. Eksperci z PAN podkreślają, że obok negatywnego wpływu na środowisko i człowieka, sinice są także bogatym źródłem związków biologicznie aktywnych. Wiele z nich znalazło zastosowanie w medycynie, kosmetyce, rolnictwie.

W Polsce za realizację projektu odpowiedzialny jest Instytut Ochrony Środowiska PAN w Krakowie oraz Wydziały Biologii i Chemii UAM.

Przypomnijmy, że do niedawna właśnie przez zakwit sinic nie można było kąpać się w dwóch poznańskich jeziorach. W Malcie zakaz kilka dni temu został odwołany. W Rusałce nadal obowiązuje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro