Reklama

Przez strajk stanął duży zakład pracy w Trzemesznie. Jest zbiórka dla rodzin pracowników

fot. Konfederacja Pracy Trzemeszno FB
fot. Konfederacja Pracy Trzemeszno FB

Jak już informowaliśmy produkcja w fabryce Paroc stanęła w środę wieczorem.

Załoga w całości odmówiła pracy, bo jak tłumaczono postulaty nie są spełnione. Firmę stać na to, aby płacić ludziom godne dodatki stażowe. Firmę stać na to, aby godnie waloryzować nasze wynagrodzenia. Firma nie może zatrudniać ludzi w pół-śmieciowowych umowach terminowych. Proponowaliśmy różne rozwiązania kompromisowe, ale skoro pracodawca od racjonalnego kompromisu jest daleko, to został mu strajk. I jest strajk. Paroc Polska stoi!!! - poinformowała Konfederacja Pracy Trzemeszno na Facebooku.

Z kolei Grzegorz Ilnicki informował, że "Blisko co piąty, z 800 pracowników Paroc Polska pracuje na śmieciowej, bo terminowej umowie o pracę. Dodatek stażowy po 40 latach pracy wynosi 160 zł brutto. Żeby płaca w skali miesiąca była naprawdę godna, trzeba pracować w nadgodzinach, inaczej nie ma kokosów. 40 godzinny czas pracy w tygodniu jest więc żartem".

Strajk ma trwać do odwołania. Firma Paroc w przesłanym do TVN24.pl oświadczeniu podkreśliła, że zarząd jest chętny do dialogu. Zarząd deklaruje gotowość do dialogu i wyraża chęć osiągnięcia porozumienia a jednocześnie zapewnia, że wspiera organizatorów w ich staraniach o zachowanie bezpieczeństwa osób protestujących, jak i tych, którzy są obecni na terenie zakładu, ale nie popierają tego protestu" - czytamy w cytowanym oświadczeniu.

Tymczasem na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy dla rodzin pracowników. Organizatorzy chcą zebrać pół miliona złotych. Do tej pory udało się zebrać nieco ponad 53 tys. złotych. Pieniądze wpłaciło już ponad 700 osób.

Kwota, którą zbieramy trafi do kilkuset strajkujących pracownika Paroca. Pół miliona złotych robi wrażenie, ale zebranie tej kwoty nie pozwoli na wypłatę ani całego wynagrodzenia, ani nawet jego większej części. Będą to jednak środki, które pozwolą pracownikom opłacić ratę kredytu lub czynsz. To także wielki gest solidarności społecznej. Zebrane środki zostaną podzielone po równo, bez względu, na wysokość wynagrodzenia pracownika. Otrzymają je pracownicy, którzy należą zarówno do OPZZ Konfederacja Pracy, jak i NSZZ Solidarność'80 oraz osoby, które strajkują mimo braku członkostwa związkowego! - czytamy w opisie zbiórki, którą można znaleźć tutaj.

Przypomnijmy, że zakład w Trzemesznie zatrudnia około 800 osób - jest jednym z największych pracodawców w regionie. Grupa Paroc to międzynarodowy producent izolacji z kamiennej wełny mineralnej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro