Niebawem rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich
Osoby, które nie dostały się do żadnej placówki, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Ta rozpocznie się 3 sierpnia.
Po pierwszym etapie do wybranej placówki przyjęto ponad 8 tys. kandydatów, natomiast do żadnego liceum, technikum i szkoły branżowej nie dostało się ok. 1400 uczniów. Tegoroczną rekrutację, podobnie jak w latach poprzednich, Miasto Poznań prowadzi wspólnie z Powiatem Poznańskim.
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wybranej szkoły, muszą teraz potwierdzić wolę przyjęcia. Do 30 lipca (do godz. 15)powinni dostarczyć do tej placówki oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (o ile nie zostały one złożone wcześniej). W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe niezbędne są również orzeczenia lekarskie (o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz - w przypadku niektórych zawodów - o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdem) - przypominają miejscy urzędnicy.
W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata informuje o tym dyrektora szkoły, wskazując przyczynę niedotrzymania terminu. Musi to zrobić do 30 lipca. W takiej sytuacji zaświadczenie lub orzeczenie należy dostarczyć dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września - dodają.
Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 2 sierpnia, o godz. 12. Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Osoby, które w pierwszym etapie nie dostały się do żadnej ze szkół, będą mogły złożyć nowy wniosek za pośrednictwem elektronicznego systemu Nabór PCSS. Tam też 3 sierpnia zostanie opublikowana lista wolnych miejsc. Dokumenty można także dostarczyć do skrzynki podawczej w szkole pierwszego wyboru. Czas na to jest od 3 do 5 sierpnia (do godz. 15).
Jak przypominają miejscy urzędnicy prawidłowo złożone dokumenty powinny zawierać: wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (podpisany przez co najmniej jednego rodzica lub prawnego opiekuna), świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, zaświadczenie o zdaniu egzaminu ósmoklasisty (otrzymane w szkole podstawowej), oświadczenia (np. o wielodzietności czy samotnym wychowaniu dziecka) oraz dodatkowe dokumenty (jeśli są wymagane).
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych można znaleźć tutaj.