Reklama

Jacek Jaśkowiak odwiedził ujęcie wody Mosina - Krajkowo. "Zabezpieczenie i ochrona tego miejsca jest naszym priorytetem"

fot. Jacek Jaśkowiak FB
fot. Jacek Jaśkowiak FB

W ostatnich tygodniach o ujęciu zrobiło się bardzo głośno.

- Ujęcie Mosina-Krajkowo jest strategiczne dla Poznania. Zabezpieczenie i ochrona tego miejsca jest naszym priorytetem, bo to najważniejsze źródło zaopatrzenia w wodę dla mieszkańców Poznania i całej aglomeracji. Obecnie trwają rozmowy ze spółką PGNiG, na zlecenie której Geofizyka Toruń S.A. prowadziła tu badania. Jestem przekonany, że zakończą się one pomyślnie - napisał na Facebooku Jacek Jaśkowiak, który w środę odwiedził ujęcie.

Jak przyznają miejscy urzędnicy, prowadzenie badań geofizycznych w rejonie ujęcia wody dla Poznania "niesie z sobą ryzyko znacznego pogorszenia jakości wody, utraty wydajności poszczególnych studni i całego ujęcia". O wymianie zdań na linii Aquanet - Geofizyka Toruń informowaliśmy na naszym portalu wielokrotnie (m.in. TUTAJ).

Jak zaznacza magistrat, Aquanet dba o jakość wody pitnej dla Poznania. - Wymaga to skomplikowanej i kosztownej aparatury kontrolno-pomiarowej oraz doświadczonej i odpowiednio wykształconej kadry - podkreśla. Spółka wykorzystuje małże jako bioindykatory. W swoich badaniach, jako jedyna w kraju, wykorzystuje także bakterie bioluminescencyjne Vibro fischeri. - Bakteria ta jest od prawie 40 lat wykorzystywana w testach wody, ścieków, osadów itp. Dzięki jej mierzalnym reakcjom można oceniać stopień toksyczności badanego środowiska - dodaje. Dodatkowo Aquanet korzysta z nowoczesnego systemu Microtox CTM, by ciągle monitorować toksyczność wody.

Każdego miesiąca Aquanet zapewnia poznaniakom i mieszkańcom okolic 4 miliony metrów sześciennych zdatnej do picia wody.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro