Reklama
Reklama

Rowerem przez Wielkopolskę i z Funduszami Europejskimi w tle

Zazwyczaj to w telewizji oglądamy wyczyny sportowców, którzy potrafią w kilka godzin przejechać nawet kilkaset kilometrów na rowerze. Są to profesjonalne wyścigi organizowane dla kolarzy na drogach publicznych. Teraz każdy z nas podobne trasy będzie mógł przejechać po ścieżkach rowerowych.

W ostatnich tygodniach marszałek Marek Woźniak podpisał kilkanaście umów na realizację sieci dróg rowerowych w regionie o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Łącznie od 2014 roku na niskoemisyjny transport przeznaczono już 450 mln zł, co oznacza, że np. już powstało ponad 200 km dróg rowerowych - drugie tyle jest w przygotowaniu lub budowie, a wkrótce będzie ich więcej! Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu unijnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Inwestycje w przyszłość
Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców Wielkopolski do zamiany czterech kółek na dwa. Chodzi o przesiadkę z samochodów osobowych na rower a później na transport publiczny. Tylko w ten sposób możemy realnie wpłynąć na coraz większe zmiany klimatu. Rower nie emituje spalin, więc dbamy o powietrze, ale również poprawia się nasza kondycja fizyczna i ogólne zdrowie.

Rower może być naszą codzienną alternatywą w przemieszczaniu się, dlatego samorządy tuż przy ścieżkach rowerowych, planują powstanie węzłów przesiadkowych. Tak jest już w Swarzędzu. Idea jest prosta. Rowerem dojeżdżamy do wiat rowerowych, tam zostawiamy nasz pojazd i przesiadamy się do autobusu. Ten zawozi nas do centrum Swarzędza lub na dworzec PKP, gdzie możemy przesiąść się do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i szybko dojechać do centrum Poznania.

Blisko przyrody
Ścieżki rowerowe zapewniają nie tylko alternatywę dla codziennej podróży samochodem, ale również zapewniają rekreację. Dzięki nowym inwestycjom bez problemu zaplanujemy rodzinne, weekendowe wycieczki rowerowe po okolicy. Tak jak w gminie Kuślin, gdzie ścieżka rowerowa powstanie w dużej mierze w lesie, a na trasie będzie można zobaczyć kilka lokalnych perełek, takich jak pałac w Wąsowie. Z kolei w gminie Czerwonak powstanie kładka rowerowa, która połączy gminę także z Poznaniem. Dzięki niej rowerzyści zyskają przeprawę przez rzekę Wartę wprost do malowniczej Puszczy Zielonki.

Wymiarów korzyści z budowy ścieżek rowerowych jest bardzo dużo. Więcej na ten temat w najnowszym odcinku magazynu unijnego Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 41).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro