Reklama

Poznański Uniwersytet Przyrodniczy pomoże PGNiG produkować gaz z bioodpadów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum WTK
Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum WTK

Powstał już prototyp instalacji, która ma produkować bioCNG.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu został partnerem naukowym tego projektu. - Rozwiązanie, nad którym pracują specjaliści z PGNiG i naukowcy z UPP, oparte jest o założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Ma umożliwić konkurencyjną i skuteczną utylizację biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych w oparciu o technologię fermentacji beztlenowej i produkcję gazu fermentacyjnego, którego wskaźniki jakości będą pozwalały na dostosowanie go do standardów technicznych biometanu, a następnie sprężania go do standardów odnawialnej alternatywy dla CNG, czyli bioCNG - informuje Iwona Cieślik z UPP.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Najpierw technologia zostanie sprawdzona w warunkach rzeczywistych. Jeśli wszystko się uda, zostanie poddana pełnej komercjalizacji. - We współpracy z poznańskim Uniwersytetem Przyrodniczym wybudowaliśmy prototypową instalację do produkcji biogazu z biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych i od kilku miesięcy prowadzimy prace doświadczalne. Wyniki tych prac pozwolą na wdrożenie komercyjnej instalacji w 2023 roku i uruchomienie produkcji bioCNG - wyjaśnia Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju.

- Uzyskane wyniki badań pozwalają patrzeć z optymizmem na bioodpady jako potencjalnie duże źródło biometanu. Z kolei współpraca z tak silnym partnerem jak PGNiG daje nadzieję na szerokie wdrożenie opracowanej technologii w gospodarce - tłumaczy prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii UPP, w której znajduje się największe w kraju laboratorium biogazowe, w którym realizowane są badania.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
31.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro