Reklama

78 lat od "Krwawej Niedzieli". W Poznaniu uczczono ofiary ludobójstwa

fot. WUW Poznań / FB

11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Uroczystości w Poznaniu odbyły się tradycyjnie przy kościele oo. Dominikanów, gdzie w intencji ofiar modlono się podczas mszy św. o godzinie 11:30. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską - przypomina Instytut Pamięci Narodowej.

Dziś przypada 78. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Badacze obliczają, że tylko tego jednego dnia, 11 lipca, mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków - głównie kobiet, dzieci i starców. Pamiętamy - apeluje wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro