Reklama
Reklama

Jest decyzja: jeszcze w tym roku zapłacimy za parkowanie w kolejnych rejonach Poznania

fot. ZDM
fot. ZDM

Strefa Płatnego Parkowania zostanie rozszerzona.

Decyzję w tej sprawie podjęli we wtorek miejscy radni, zgadzając się na objęcie SPP terenów Ostrowa Tumskiego, Śródki i Zagórza. Chodzi o teren ograniczony od północy torami kolejowymi, od wschodu ul. Podwale, od południa ul. Wyszyńskiego do mostu Mieszka I, następnie rzeką Cybiną i kanałem rzeki Cybiny w kierunku południowym aż do połączenia z rzeką Wartą i od zachodu rzeką Wartą.

- Wprowadzenie strefy uporządkuje postój pojazdów oraz zwiększy dostępność miejsc postojowych i rotację parkujących aut. Warto dodać, że uruchomienie strefy w tym rejonie jest też konsekwencją konsultowanej w 2017 roku i zrealizowanej w 2020 roku Społecznej koncepcji zmian w organizacji ruchu na Śródce oraz wprowadzenia nowej organizacji ruchu na Ostrowie Tumskim. Obecnie wielu kierowców traktuje te części miasta jako parking buforowy, niestety, często tak zostawiając pojazdy, że ograniczają one możliwość przejazdu, przejścia i stwarzając duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego - tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich.

W tych częściach miasta strefa ruszy 2 listopada tego roku i będzie funkcjonować od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Za pierwszą godzinę trzeba będzie zapłacić 3,50 zł, a za kolejne 4,20 zł i 4,90 zł. Mieszkańcy, tak jak na Wildzie i Łazarzu, będą mogli zakupić identyfikator parkingowy mieszkańca po preferencyjnej cenie 120 zł na cały pierwszy rok.

Równocześnie wprowadzono kilka zmian w funkcjonowaniu SPP. Chodzi m.in. o e-identyfikatory, dzięki czemu większość osób będzie mogła załatwić formalności związane z identyfikatorem mieszkańca bez wychodzenia z domu. Będą one dostępne od 4 października.

Przyjęto również rozwiązanie, mające rekompensować mieszkańcom Wildy i Łazarza straty, które powstały w wyniku opóźnień we wdrażaniu SPP. - Uchwała ustala mechanizm rekompensacyjny polegający na wydaniu identyfikatora na kolejny okres po zerowej stawce na tyle pełnych miesięcy, ile nie było uruchomione płatne parkowanie w pełnym zakresie, lecz nie dłużej niż na okres, na jaki mieszkaniec wykupił identyfikator. Dla przykładu, jeśli ktoś wykupił na rok identyfikator ważny od 1 lutego, to zerowa stawka w jego przypadku będzie obowiązywała przez sześć miesięcy - zapowiada ZDM .

Z kompletem zmian można zapoznać się tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro