Reklama
Reklama

Niezwykłe nagranie z wielkopolskiego lasu: "leśne SPA" przyciąga zwierzęta

fot. Co w borze piszczy / YouTube
fot. Co w borze piszczy / YouTube

Na terenie leśnictwa Zdrojki pod Turkiem istnieje niewielka sadzawka, stworzona specjalnie po to, by dać zwierzętom dostęp do wody.

Jak zauważa leśnik z tego rejonu, w leśnictwie Zdrojki próżno szukać w lasach naturalnych zbiorników wodnych. - Dlatego tak ważne jest utrzymanie wody choć w kilku miejscach. W większości przypadków to zwierzęta zdecydowały o wyborze tych sadzawek - wyjaśnia Tadeusz Rosiak.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Bardzo ważny jest skład mineralny i organiczny "babrzysk". Błoto działa antyseptycznie na zranienia i zadrapania, łagodzi po ukąszeniach owadów i pomaga pozbyć się pasożytów. Prawdziwymi czyścioszkami są dziki, na ich skórze nie spotyka się kleszczy i strzyżaków. Na filmie widać jak dziki zjadają grudki błota, najprawdopodobniej w celu neutralizacji szkodliwych substancji występujących w zjadanych roślinach i poprawy przebiegu procesów trawiennych - dodaje.

Na nagraniu widać, że wodopój cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród różnych gatunków zwierząt. Ponieważ do zagłębienia nie można dojechać, gdy nie pada deszcz, leśnicy muszą tu donosić wodę w pojemnikach. - Namawiamy do wystawienia pojemników z wodą w ogrodach lub na trawnikach. Pamiętać trzeba, by do miseczki z wodą włożyć kamień na którym ptaki czy owady będą mogły przysiąść. Większe pojemniki trzeba zabezpieczyć by zwierzęta się nie utopiły. Podglądanie pluskających się ptaków i ich śpiew będzie nagrodą - tak, jak dla nas nagrodą jest oglądanie zwierząt odwiedzających wodopój - kończy.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
36.08 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro