Reklama

Aquanet bada obecność koronawirusa w ściekach: "widać wyraźną zależność"

Badania pokazują zależność między liczbą kopii genów wirusa SARS-CoV-2 w ściekach na terenie Poznania i powiatu a liczbą nowych przypadków COVID-19.

- Po ponad roku pandemii wszyscy świetnie znamy testy wymazowe czy płytkowe, mało kto jednak wie, że możliwe jest także monitorowanie rozprzestrzenianie wirusa poprzez analizę ścieków. Te metoda jest szczególnie efektywna w przypadku bezobjawowego przechodzenia choroby kiedy pacjent nie jest jeszcze kierowany na badania. Naukowcy z poznańskiego laboratorium Aquanet od ponad roku korzystają z opracowanej przez siebie metody, dzięki której informacje pochodzące z analizy poznańskich ścieków o nawet 7 dni szybciej informują o wzroście zachorowań niż tradycyjne testy - wyjaśnia Aquanet Laboratorium.

- Ścieki są zawsze niebezpieczne, bo od lat wiadomo, że posiadają bagaż wirusów, które pochodzą także z ludzkich organizmów. W kwietniu i maju ubiegłego roku, gdy wiedzieliśmy już, że mamy do czynienia z pandemią, pojawiały się sprzeczne informacje na temat zagrożenia, jakie miało się pojawić w związku z obecnością wirusa SARS-CoV-2 w ściekach. Najpierw informowano, że kontakt ze ściekami może powodować zakażenie, ale później nie wskazywano tej drogi jako jednej z istotniejszych. Oznacza to tyle, ścieki nie stały się groźniejsze przez SARS-CoV-2, ale wciąż są tak samo groźne, jak było - mówi nam Krzysztof Maciołek, prezes Aquanet Laboratorium.

Badania na poznańskich ściekach pod kątem koronawirusa, których wyniki właśnie podano, prowadzono od lipca ubiegłego roku do lutego 2021. Z wykresu wynika, że w listopadzie ubiegłego roku liczba kopii genów wirusa SARS-CoV-2 w ściekach na terenie Poznania i powiatu wzrastała na "chwilę" przed tym, jak rosnąć zaczynała liczba nowych przypadków potwierdzonych testami przez Ministerstwo Zdrowia. - Dzięki badaniom ścieków można wykryć wzmożoną obecność wirusa w mieście nawet 7 dni wcześniej niż tradycyjną metodą testowania pacjentów - podaje laboratorium.

- Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie do 1 października 2021 r. wprowadziły Krajowy System Nadzoru Ścieków, którego zadaniem będzie gromadzenie danych o SARS-CoV-2. Większa zdolność do przenoszenia się prowadzi do mutacji wirusa powodując powstawanie nowych, potencjalnie groźnych wariantów. Szybkie i skuteczne wykrywanie i monitorowanie zachorowań jest niezbędne do walki z pandemią. Epidemiologia oparta na analizie ścieków to nowe narzędzie epidemiologiczne, które ma potencjał, aby działać uzupełniająco dla obecnych systemów nadzoru chorób zakaźnych i systemów wczesnego ostrzegania - kończy Aquanet Laboratorium.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
8.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro