Reklama
Reklama

Od soboty Starołęka bez tramwajów. Zmiany w organizacji ruchu dla kierowców, dodatkowe pociągi i autobusy

Na Starołęce pojawiły się już informacje o zmianach | fot. Czytelnik
Na Starołęce pojawiły się już informacje o zmianach | fot. Czytelnik

Równocześnie zakończą się prace na Moście Dworcowym.

W sobotę rozpoczną się prace, których najbardziej obawiają się mieszkańcy Starołęki i okolic. - Niezbędne do wykonania są prace sieciowe na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Fortecznej - obejmujące przede wszystkim przebudowę stacji trakcyjnej zasilającej m.in. trasę tramwajową na ul. Starołęckiej oraz prace, które będą prowadzone przez Aquanet w kanale pod torowiskiem tramwajowym w ul. Starołęckiej. Dlatego konieczne będzie wyłączenie ruchu tramwajowego na odcinku od pętli Starołęka Mała do pętli Starołęka - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

- Jednocześnie trwające obecnie prace w zakresie przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej spowodowały poważne utrudnienia w rejonie całej Starołęki, obejmując również komunikację autobusową pomiędzy Starołęką Wielką, Minikowem, Marlewem i Głuszyną, jak również miejscowościami Czapury, Wiórek, Daszewice, Babki, Kamionki i Borówiec a położoną przy ul. Książęcej pętlą autobusową Starołęka. W celu poprawy tej trudnej sytuacji przygotowany został pakiet rozwiązań ukierunkowanych przede wszystkim na usprawnienie komunikacji samochodowej w osi ul. Starołęckiej oraz na poprawę warunków dojazdu autobusów i przesiadki w rejonie węzła komunikacyjnego Starołęka dla pasażerów transportu publicznego - dodaje.

Miasto poleca mieszkańcom korzystanie w czasie remontu z kolei. Od najbliższego poniedziałku do końca wakacji, a więc do 31 sierpnia, kursować będą dodatkowe pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej pomiędzy stacjami w Poznaniu: Krzesiny - Starołęka - Dębina - Poznań Główny. Pociągi tym samym mają kursować średnio co 30 minut. - Czas przejazdu ze stacji Poznań Starołęka do Poznań Główny wynosi średnio ok. 7 minut - to najszybsza możliwość dostania się do centrum miasta. Przypominamy, że posiadacze biletów okresowych sieciowych ZTM ważnych w strefie A mogą bez dodatkowej opłaty podróżować pociągami spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO na terenie Poznania. Pozostałe osoby mogą skorzystać z biletów jednorazowych kolejowych, m.in. Biletu Starołęckiego, który kosztować będzie 4 zł normalny, 2 zł ulgowy i można go będzie zakupić w kasach kolejowych oraz u drużyny konduktorskiej w pociągach bez dodatkowej opłaty. Uwaga! W pociągach nie będą obowiązywać bilety jednorazowe czasowe ZTM, tPortmonetka oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych - podkreśla ZTM.

Co z tramwajami? Do pętli Unii Lubelskiej poza liniami nr 5 i 11 dojeżdżać będzie też linia na 7. Do Starołęki Małej dojedziemy tramwajami linii nr 12 i 17. Pojawią się też autobusy za tramwaj. - T5 na trasie od pętli tramwajowej Starołęka do Unii Lubelskiej przez ul. Forteczną oraz T4 od pętli autobusowej przy ul. Książęcej przez ul. Starołęcką i Zamenhofa do os. Piastowskiego.

Dodatkowo zaplanowano zmiany w organizacji ruchu po północnej i południowej stronie torów kolejowych na Starołęce. Na północy, by zmniejszyć zatłoczenie skrzyżowania Starołęcka / Forteczna, ograniczony zostanie ruch samochodowy na Fortecznej w kierunku od Romana Maya do Starołęckiej. - Wjazd w tę stronę możliwy będzie jedynie dla autobusów oraz jako dojazd do posesji. Nie będzie możliwości skrętu w lewo z ulicy Fortecznej w ulicę Starołęcką. Dojazd dla samochodów do ulicy Starołęckiej będzie możliwy przez ulicę Romana Maya lub ulicę Unii Lubelskiej i Rondo Żegrze.

Na południu zmiany będą dotyczyć rejonu skrzyżowania Starołęcka / Książęca. - Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ulicy Książęcej - od Św. Antoniego do Starołęckiej oraz na ulicy Św. Antoniego - od Starołęckiej do Książęcej. Drugi pas na tych ulicach przeznaczony będzie dla autobusów jako buspas.

Więcej informacji o zmianach na Starołęce TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
11.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro