Reklama
Reklama

Chcieli dorobić się na pandemii: mieli dostarczyć rękawice medyczne, wyłudzili 15 mln złotych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. v-a-n-3-ss-a / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. v-a-n-3-ss-a / pixabay.com

Zatrzymano 4 osoby.

Poznańska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia 15 mln złotych. - W toku przedmiotowego postępowania prokurator zabezpieczył na poczet naprawienia szkody mienie w postaci luksusowych samochodów oraz gotówki. Stanowi to łączną kwotę prawie 2 milionów złotych. Nadto tytułem zabezpieczenia majątkowego ustanowiono hipotekę na nieruchomości o szacunkowej wartości miliona złotych. Prokurator zablokował także zgromadzone na rachunkach bankowych środki finansowe w wysokości ponad miliona złotych oraz 2 milionów dolarów - podaje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Proceder był prosty: grupa wyłudziła od czterech różnych podmiotów łącznie 15 mln złotych w postaci zaliczek na sprzedaż i dostarczenie środków medycznych ochrony osobistej - konkretnie rękawic medycznych. - Działająca w tym celu spółka oraz osoby ją reprezentujące, wprowadzały w błąd kupujących co do możliwości i zamiaru wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez przepadek wpłacanych zaliczek. Owoce tego przestępczego działania wypłacane były sprawcom jako dywidendy, a następnie transferowane na rachunki bankowe i przeznaczone na zakup luksusowych samochodów. W celu utrudnienia wykrycia przestępczego pochodzenia uzyskanych korzyści, środki te wykorzystano także do nabycia nieruchomości lokalowej - dodaje.

W związku ze sprawą zatrzymano 4 osoby. Trzem postawiono zarzuty popełnienia wspólnie i w porozumieniu czterech oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, a jednej zarzuty pomocnictwa do doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz prania brudnych pieniędzy.

Prokuratura chciała tymczasowego aresztu dla dwóch z czterech zatrzymanych, ale sąd nie uwzględnił wniosku. Prokuratura złożyła więc zażalenie w tej sprawie. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
20.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro