Reklama

Stara Rzeźnia na archiwalnych zdjęciach

Początek XX wieku / CYRYL | fot. Zbiory MKZ
Początek XX wieku / CYRYL | fot. Zbiory MKZ

W Cyfrowym Repozytorium Lokalnym można już oglądać kolekcję materiałów dotyczących Starej Rzeźni.

Już w grudniu pisaliśmy o społecznej akcji gromadzenia pamiątek związanych z poznańską Starą Rzeźnią, która w najbliższych latach, dzięki rewitalizacji, zmieni swój charakter. Każdy mógł przekazać skany swoich materiałów do CYRYL-a i to właśnie z nich powstała kolekcja wspomnień o budynkach położonych przy ulicy Garbary.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Jak przypomina Danuta Bartkowiak z CYRYL-a, rzeźnia powstała za czasów pruskich władz Poznania. - Projekt zakładu zlecili niemieckiemu architektowi Feliksowi Moritzowi, a ten miał niewątpliwie rozmach. Przyznać jednak trzeba, że i pole do działalności projektowej miał olbrzymie - ponad pięciohektarowy pusty teren położony poza miastem, ale w bezpośredniej bliskości jego granic. Zabudował go imponującym kompleksem rzeźni i targowicy, najnowocześniejszym tego typu obiektem w ówczesnej Europie. Rzeźnia, prócz głównej hali ubojni, maszynowni i kotłowni, miała własną wytwórnię lodu, zamrażalnię, solarnię skór, urządzenia do przerabiania odpadków na mączkę mięsno-kostną, a nawet bocznicę kolejową, którą do zakładu transportowano zwierzęta na ubój, co w tamtych czasach wcale nie było standardem. Starannie opracowane budynki stylistycznie nawiązywały do gotyku, elewacje obłożono żółtą cegłą klinkierową, z którą pięknie kontrastowały gzymsy i inne detale architektoniczne wykonane z czerwonej cegły - wymienia.

Funkcjonowała od 1900 roku. Dziś kojarzona przede wszystkim z już się tutaj nie odbywającą giełdą staroci czy wydarzeniami kulturalnymi. W najbliższych latach na jej terenie powstanie kompleks mieszkaniowo-biurowy, ale obiekty wpisane do rejestru zabytków mają zyskać drugie życie.

Pełną kolekcję pamiątek związanych ze Starą Rzeźnią można zobaczyć TUTAJ. Oto kilka z nich:

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro