Reklama
Reklama

Najstarszy wielkopolski rezerwat powiększony dwukrotnie

fot. Jakub Wojdecki
fot. Jakub Wojdecki

Dotąd miał ponad 220 hektarów powierzchni, a obecnie to już 500 hektarów.

Mowa o Czeszewskim Lesie, który jest uznawany za najpiękniejszy las w Wielkopolsce. Znajduje się w powiecie wrzesińskim, w rejonie miejscowości Czeszewo. - Lasy te stanowią największy i najlepiej zachowany kompleks lasów łęgowych nie tylko w Wielkopolsce, ale prawdopodobnie również w Europie - wyjaśnia dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Uroczysko Czeszewo, bo pod taką nazwą jest znany rezerwat, ma długą historię. - To tutaj w 1907 roku staraniem F. Pfuhla został utworzony pierwszy w Wielkopolsce rezerwat przyrody. Obejmował on co prawda, jedynie 0,75 ha i w okresie po zakończeniu I wojny światowej został przetrzebiony, ale świadczy to o fakcie, że ochrona przyrody nie była obca leśnikom już na początku ubiegłego stulecia. Idee ochrony powróciły w roku 1959 kiedy to we wschodniej części Uroczyska Czeszewo utworzono dwa rezerwaty przyrody: "Czeszewo", o powierzchni 23,7 ha oraz "Lutynia", o powierzchni 43,41 ha - dodaje. W 2004 roku rezerwaty połączono i powiększono - objęły obszar o powierzchni ponad 223 hektarów.

- Ze względu na ścisłą zależność szaty roślinnej Uroczyska Czeszewo od wód, do powiększonego rezerwatu włączono także ujściowy odcinek Lutyni o długości 3,3 km, wzdłuż którego występują łęgi wiązowo-jesionowe Querco-Ulmetum z ponad stuletnimi drzewostanami z dębem szypułkowym i jesionem wyniosłym.

W rezerwacie spotkać można wiele rzadkich gatunków entomofauny - koziorogi dębosza, pachnice dębowe czy ciołki matowe. Zaobserwowano tu także najwyższe zagęszczenie w kraju dzięcioła średniego. To 2,5 pary na 10 hektarów lasów. Mieszkają tu również nurogęsi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro