Reklama
Reklama

Plac Kolegiacki z opóźnieniem, ale gotowy w tym roku

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Miał być gotowy latem ubiegłego roku, a będzie dopiero pod koniec tego roku.

Jak tłumaczą urzędnicy, opóźnienie jest spowodowane przede wszystkim odkryciami archeologicznymi w tym miejscu. Przed rozpoczęciem przebudowy placu sądzono, że nie będzie tam zbyt wiele do odkrywania - wskazywały na to wyniki badań archeologów sprzed nieco ponad 20 lat. Szybko jednak okazało się, że archeolodzy mają tu mnóstwo to odkrycia.

- Od chwili rozpoczęcia prac do dziś archeolodzy ekshumowali stąd ponad 4,5 tysiąca osób pochowanych na parafialnych cmentarzach i w kryptach Kolegiaty w pięciusetletnim czasie trwania kościoła. Rozpoczynając badania szacowano, że liczba pochówków może sięgnąć tysiąca, tymczasem skala odkryć wielokrotnie przekroczyła pierwotne wyobrażenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż badania na placu Kolegiackim dostarczyły wielu odkryć, których rangę można mierzyć w skali światowej. Spośród nich warto wymienić kilka przykładów: jedyny zachowany na świecie "perłowy czepiec", pochówki ze śladami kraniotomii świadczące o najwyższym poziomie medycyny w XVI wiecznym Poznaniu, największy na świecie zbiór monet z obiektu sakralnego czy też zachowany i odczytany zapis modlitewny na XVIII wiecznym papierze - wymieniają.

Historia skomplikowała też plany projektowe. Ze względu na dużo odkryć, konieczne okazało się przeprojektowanie budynku podziemnego, w którym znajdą się np. wentylatornia, sterownia fontanny i cała infrastruktura teletechniczna. - Ponieważ zmianie uległy wymiary pomieszczeń podziemnych, zmieniły się także powierzchnie przekrojów przewodów wentylacyjnych. Konieczne więc stało się zastosowanie większej centrali wentylacyjnej dla zapewnienia zabytkom optymalnej temperatury i wilgotności. Kształt i układ urządzeń pozwalających na ich lokalizację w ciasnych przestrzeniach dalekie są od rozwiązań standardowych. Takie sprzęty nie są dostępne od ręki, a ich zamówienie i wykonanie zabiera kilkanaście tygodni. Centrala wentylacyjna o dużych gabarytach musi zostać umieszczona wewnątrz budynku przed wykonaniem stropu pomieszczeń podziemnych.

Obecnie trwa uzyskiwanie zamiennego pozwolenia na budowę dla budynku podziemnego. - Wykonywane są także dodatkowe prace archeologiczne związane z ekshumacjami w obszarze, w którym realizowane będą roboty budowlane, wcześniej tam nieplanowane. Opracowywane są szczegóły projektu ekspozycji reliktów Kolegiaty oraz fontanny. Na montaż czeka także 12-metrowy obelisk z polerowanej stali - Zegar Historii - najbardziej imponujący i charakterystyczny element tej przestrzeni.

Ostatnio na placu zamontowano już lampy uliczne. Możliwe będzie dokonanie częściowych odbiorów, po których okoliczne restauracje będą mogły wystawić swoje ogródki. Urzędnicy zapowiadają, że cały plac będzie gotowy pod koniec bieżącego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro