Reklama
Reklama

Wielkopolanie wśród najliczniejszych grup dłużników telekomunikacyjnych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Grzegorz Paciejuk / freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Grzegorz Paciejuk / freeimages.com

Pandemia sprawiła, że coraz więcej osób nie płaci za telefon i internet.

Dane na ten temat zebrał Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Jak wynika z raportu, w okresie pandemii telekomom przybyło aż 15 procent nowych dłużników, a kwota nieuregulowanych rachunków wzrosła o 18 procent. - Z naszych danych wynika, że pandemia przyspieszyła przyrost kwoty zaległych rachunków za telefon. Jeszcze rok wcześniej, między marcem 2019 r. a końcem marca 2020 r., statystyki były znacznie lepsze. Tempo przyrostu zaległości było niższe o 4 proc., a w przypadku liczby dłużników odnotowano nawet spadek o 3,6 proc. Koronakryzys jednak sporo zmienił zarówno w budżetach, jak i podejściu do płatności. Wystarczy podać, że jeśli chodzi o konsumentów to po wybuchu pandemii 27 proc. osób, ze względu na niepewną sytuację finansową, odczuwało przyzwolenie na opóźnianie bieżących płatności - wskazuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor

Ile średnio płacimy za usługi telekomunikacyjne? 108 złotych miesięcznie - 52 złote za telefon i 55,7 za internet. W przypadku indywidualnych klientów średni dług wynosi 3,3 tysiąca zł. W przypadku firm dług jest większy i wynosi średnio 11 tysięcy złotych.

Najwięcej dłużników telekomunikacyjnych mieszka na Śląsku - to ponad 60 tysięcy osób, które łącznie zalegają na kwotę blisko 251 mln złotych. Najwięcej do oddania ma firma - 375 tysięcy złotych. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie z prawie 53 tysiącami dłużników. Tutaj jednak firma - rekordzistka ma dług w wysokości aż blisko 8 mln złotych! Na trzecim miejscu uplasował się Dolny Śląsk z 43 tysiącami dłużników i największym długiem - 0,7 mln złotych.

Co z Wielkopolską? Zajęła czwarte miejsce w zestawieniu. W naszym województwie mieszka ponad 38 tysięcy dłużników telekomunikacyjnych. Łącznie mają długi wynoszące ponad 170 mln złotych. Średni dług to 4,4 tysiąca złotych. Największe zadłużenie ma firma - prawie 1,2 mln złotych.

W zestawieniu województw i największych dłużników znalazły się jedynie dwie osoby prywatne. W Małopolsce 42-latek ma dług wobec telekomu opiewający na 1,6 mln złotych, a na Lubelszczyźnie 48-latek zalega z zapłatą prawie 300 tysięcy złotych.

Warto pamiętać, że za nieopłacone rachunki zostaniemy wpisani do rejestru dłużników. - Do rejestru dłużników można trafić za opóźnione płatności wynoszące w sumie co najmniej 200 zł w przypadku konsumentów i co najmniej 500 zł, jeśli klientem jest firma. Zanim jednak wierzyciel zgłosi dłużnika na listę, 30 dni wcześniej ma obowiązek wysłać do niego ostrzegawcze wezwanie do zapłaty - przypomina BIG InfoMonitor.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro