W poniedziałek rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Termin na złożenie dokumentów upłynie 21 czerwca, ale w niektórych klasach i szkołach trzeba się spieszyć.
- Młodzież może wybrać maksymalnie 6 szkół, odpowiadających ich zainteresowaniom (szkoła pierwszego wyboru to ta, na której zależy uczniowi najbardziej). Nie ma ograniczeń w przypadku liczby oddziałów. Absolwent 8-letniej szkoły podstawowej może zdecydować się na kontynuowanie nauki w 4 - letnim liceum ogólnokształcącym, 5 - letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia - wyjaśniają urzędnicy.
Od najbliższego poniedziałku, 17 maja, uczniowie będą mogli składać dokumenty. Absolwenci szkół podstawowych, którzy chcą kontynuować edukację w szkołach lub klasach dwujęzycznych czy sportowych, a także oddziałach międzynarodowych, wstępnych lub przygotowania wojskowego będą mieli czas na wzięcie udziału w naborze do końca maja. Na dwa pierwsze tygodnie czerwca zaplanowano sprawdziany predyspozycji. - W rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 wszystkie licea ogólnokształcące i technika prowadzone przez Miasto Poznań oraz Liceum Dwujęzyczne w Luboniu ustaliły jeden wspólny termin sprawdzianu kompetencji z języka angielskiego. Nie będzie konieczności przystępowania niego w kilku szkołach, gdyż wynik zostanie uznany przez każdą z placówek wskazaną we wniosku - dodają.
Wszyscy pozostali uczniowie mogą składać dokumenty do 21 czerwca. - Od 25 czerwca do 14 lipca (do godz. 15) młodzież musi dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty (można to zrobić przez system elektroniczny). To także ostatni moment na ewentualną zmianę decyzji w sprawie wyboru szkoły.
22 lipca szkoły wywieszą listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Do 30 lipca uczniowie będą musieli potwierdzić, czy chcą chodzić do wskazanej placówki. 2 sierpnia szkoły ponownie wywieszą listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych. Wówczas rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.
Na jakiej podstawie uczniowie dostają się do szkół? Maksymalnie w trakcie rekrutacji mogą zdobyć 200 punktów. Maksymalnie 100 za egzamin ósmoklasisty, maksymalnie 72 za oceny na świadectwie. - Dodatkowe 7 pkt. otrzymuje uczeń, który może pochwalić się świadectwem z wyróżnieniem. Osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu mogą dać dodatkowe 3 pkt. Natomiast uzyskanie tytułu laureata, finalisty lub zajęcie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy, artystycznych, sportowych - maks. 18 pkt.
Rekrutacja w tym roku odbywa się wspólnie z powiatem poznańskim. Można więc na jednym wniosku wskazać szkoły zarówno z Poznania, jak i z powiatu. - W tegorocznej rekrutacji Miasto Poznań zaplanowało uruchomienie 253 oddziałów (124 w liceach ogólnokształcących, 95 w technikach i 34 w branżowych szkołach I stopnia). Łącznie na absolwentów podstawówek czeka aż 6941 miejsc (3420 w LO, 2660 w Technikach i 861 w BS I st.).
Wśród nowości dla osób chcących zdobyć zawód będą klasy umożliwiające zostanie zdobnikiem ceramiki, złotnikiem - jubilerem, zegarmistrzem, kowalem, technikiem ceramikiem, technikiem spawalnictwa, technikiem stylistą czy technikiem robotykiem.