Reklama

Dziki w Poznaniu: miasto zapowiada stanowcze działanie

archiwum | fot. Czytelnik
archiwum | fot. Czytelnik

Planowane jest opracowanie programu profilaktyki, czyli działań mających pomóc w usuwaniu przyczyn, a nie tylko skutków ewentualnego zagrożenia.

Jak przekazują miejscy urzędnicy opracowania programu profilaktyki podejmą się specjaliści, którzy na co dzień zajmują się tematyką dzikich zwierząt, m.in. naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawiciele Polskiego Związku Łowiectwa i kół łowieckich czy Powiatowy Lekarz Weterynarii. Do współpracy zaproszeni zostaną także przedstawiciele Rady Miasta Poznania oraz organizacji samorządowych.

Zamelduj się w Poznaniu! Meldunek to nie tylko formalność. Głosuj w wyborach, zyskaj zniżki na parkowanie, komunikację miejską i wiele więcej! Zyskaj realny wpływ na swój fyrtel.
REKLAMA

Zespół zostanie powołany do końca czerwca. Zakładamy, że do końca roku uda się opracować program działania - tak, aby w 2022 r. można było już podjąć konkretne kroki. Profilaktyka jest bardzo ważna. Pozwoli skupić się na usuwaniu przyczyn, a nie skutków obecności dzików w mieście - tłumaczy Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich.

Problem dzików w mieście występuje od lat, jednak w ostatnim czasie mocno się nasilił. Jak informuje miasto każdego roku z Poznania w sposób trwały usuwanych jest ok. 450 dzików. Na likwidację zagrożeń ze strony dzikich zwierząt przeznaczanych jest rocznie ok. 140 tys. zł. Poznań korzysta z usług specjalistycznej firmy, której przedstawiciele przez całą dobę są w stanie zapewnić odstrzał dzików, by w ten sposób usunąć zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Współpracuje też z dwoma kołami łowieckimi, które działają na terenie stolicy Wielkopolski - "Ratusz", "Sokół" i "Ryś" - przekazują urzędnicy. Takie działania są konieczne - dodają.

Dziki wzbudzają w wielu mieszkańcach lęk o zdrowie i życie, coraz częściej dewastują też mienie mieszkańców. Walkę z dzikami utrudnia wprowadzenie na terenach Poznania i powiatu poznańskiego strefy żółtej Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Jeszcze w 2019 r., odłowione dziki wywożone były około 40 km od granic miasta, a odstrzelone zwierzęta były przekazywane bezpośrednio do punktów skupu. Obecnie nakazany przez ustawodawcę jest odstrzał redukcyjny oraz odłów z uśmierceniem. ASF spowodowało, że każdy zabity dzik musi być przekazany do chłodni, gdzie czeka na wyniki badań weterynaryjnych. Miasto zakupiło takie urządzenia i użyczyło je kołom łowieckim, współpracującym z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa - informują urzędnicy.

Do mieszkańców cały czas trafiają informacje, by nie dokarmiać dzikich zwierząt oraz jak się zachować, gdy już spotkamy je na swojej drodze. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa wydał i rozprowadził ok. 100 tys. ulotek, informujących o tym, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami. Również straż miejska reaguje na każdą informację o pojawieniu się dzików na terenach zurbanizowanych - przekazują urzędnicy.

Strażnicy miejscy apelują, aby w przypadku spotkania dzików, nie zaczepiać ich, a psy trzymać na smyczy. Najlepiej w ogóle nie nawiązywać kontaktu wzrokowego. W żadnym wypadku nie należy robić sobie z dzikami zdjęć, nie podchodzić do nich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega!
12℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
2.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro