Poznańska uczelnia stawia na fotowoltaikę. Panele pojawiają się na 8 budynkach
W tym, na trzech akademikach.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jeszcze w tym roku planuje zamontowanie na swoich budynkach paneli fotowoltaicznych. - Planowana inwestycja obejmie instalację dachowych modułów fotowoltaicznych oraz po raz pierwszy w Poznaniu modułów dachowych samoodśnieżających, świetlików fotowoltaicznych oraz lameli fotowoltaicznych szkło-szkło montowanych jako żaluzje zewnętrzne - wyjaśnia uczelnia. - Inwestycja ma zostać zrealizowana do 15 października 2021 r.oku Produkowana energia zostanie wykorzystana wyłącznie na użytek obiektów uczelni - dodaje.
W ciągu roku instalacja wyprodukuje prawie 430 MWhe. - Wyprodukowana energia w ciągu roku będzie wynosić 428,80 MWhe/rok, co pozwoli zaoszczędzić 360,82 tony ekwiwalentu CO2/rok. Na każdym z budynków z zainstalowanymi modułami będą monitory, na których można będzie zobaczyć ilość energii produkowanej w danej chwili, wyprodukowanej w całości oraz oszczędności CO2 - wyjaśnia Marek Klimecki, zastępca Kanclerza ds. technicznych UPP.
Gdzie zamontowane zostaną panele? Na budynkach Collegium Maximum, Biocentrum, Centrum Kultury Fizycznej, na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna, a także na trzech akademikach: Jurand, Danuśka oraz Maćko.
Instalacja ma nie tylko pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy, ale też wpłynie korzystnie na środowisko i pozwoli studentom np. Ekoenergetyki na praktyczne poznanie działania instalacji solarnych.
Inwestycję będzie realizować firma ML System. Uczelnia wyda na ten cel niemal 6 mln złotych.