Reklama
Reklama

Poznańska uczelnia stawia na fotowoltaikę. Panele pojawiają się na 8 budynkach

fot. UPP
fot. UPP

W tym, na trzech akademikach.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jeszcze w tym roku planuje zamontowanie na swoich budynkach paneli fotowoltaicznych. - Planowana inwestycja obejmie instalację dachowych modułów fotowoltaicznych oraz po raz pierwszy w Poznaniu modułów dachowych samoodśnieżających, świetlików fotowoltaicznych oraz lameli fotowoltaicznych szkło-szkło montowanych jako żaluzje zewnętrzne - wyjaśnia uczelnia. - Inwestycja ma zostać zrealizowana do 15 października 2021 r.oku Produkowana energia zostanie wykorzystana wyłącznie na użytek obiektów uczelni - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W ciągu roku instalacja wyprodukuje prawie 430 MWhe. - Wyprodukowana energia w ciągu roku będzie wynosić 428,80 MWhe/rok, co pozwoli zaoszczędzić 360,82 tony ekwiwalentu CO2/rok. Na każdym z budynków z zainstalowanymi modułami będą monitory, na których można będzie zobaczyć ilość energii produkowanej w danej chwili, wyprodukowanej w całości oraz oszczędności CO2 - wyjaśnia Marek Klimecki, zastępca Kanclerza ds. technicznych UPP.

Gdzie zamontowane zostaną panele? Na budynkach Collegium Maximum, Biocentrum, Centrum Kultury Fizycznej, na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna, a także na trzech akademikach: Jurand, Danuśka oraz Maćko.

Instalacja ma nie tylko pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy, ale też wpłynie korzystnie na środowisko i pozwoli studentom np. Ekoenergetyki na praktyczne poznanie działania instalacji solarnych.

Inwestycję będzie realizować firma ML System. Uczelnia wyda na ten cel niemal 6 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
17.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro