Reklama
Reklama

Jest petycja o zachowanie zabytkowej kostki Starego Rynku. Miasto stanowczo odpowiada

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum

Zdaniem miasta proponowane rozwiązania są niemożliwe.

Już ponad 200 osób podpisało petycję w sprawie ochrony zabytkowego bruku na Starym Rynku w Poznaniu. Jesteśmy grupą ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, różnych zawodów, różnych poglądów, jednak wygląd i charakter tej przestrzeni jest dla nas niezwykle ważny - informują osoby, które zapowiadają walkę o zachowanie zabytkowej kostki Starego Rynku.

Jesteśmy przekonani, że remont nawierzchni winien być przeprowadzony bez niszczenia zabytkowego charakteru tego miejsca oraz znacznie niższym kosztem, niż jest przewidywany - dodają. Całą petycję znaleźć można tutaj.

Miasto odpowiada, że takie rozwiązanie jest niemożliwe. Przygotowania do inwestycji rewaloryzacji rynku trwają już ponad 7 lat. Prowadzone w tym okresie analizy i badania miały na celu stworzenie optymalnego projektu uwzględniającego wymiar historyczny, kulturowy, społeczny, użytkowy i ekonomiczny tej przestrzeni. Ponieważ przebudowa płyty Starego Rynku finansowana jest w dużej części ze środków Unii Europejskiej - kwotą 30 mln zł - opracowywany projekt musiał spełniać standardy unijne, także w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami - przekazują miejscy urzędnicy.

Fakt, że obszar Starego Rynku jest od 2008 roku "Pomnikiem Historii", sprawił że do inwestycji władze miasta podchodzą z wielką wrażliwością, a wszelkim pracom inwestycyjnym towarzyszą badania archeologiczne - jako nieodłączny i niezbędny element. Tak głęboka przebudowa wymagała przeprowadzenia wyprzedzających badań archeologicznych w miejscach najgłębszych wykopów oraz nadzoru archeologów w całym procesie inwestycyjnym. Część badań podjęło Muzeum Archeologiczne w Poznaniu w 2015 roku. Mają one swoją kontynuację także dziś - dodają.

Przyjęto więc rozwiązanie pośrednie, pozwalające na wykorzystanie najlepszej jakości materiału historycznego leżącego dziś na płycie rynku i wbudowanie go w bloku sródrynkowym. W tej części rynku wykorzystane zostaną także staroużyteczne płyty granitowe i krawężniki, a także kamień polny odkryty pod nawierzchnią rynku w trakcie realizowanych badań archeologicznych. Materiałem historycznym pokryte zostaną także ul. Świętosławska, Franciszkańska oraz Paderewskiego. Pozostała część płyty rynku wykonana zostanie z nowej, wielobarwnej, wysokiej jakości kostki granitowej i bazaltowej, zbliżonej wymiarowo, kolorystycznie i jakościowo do nawierzchni starej - tłumaczą.

Przedstawiciele miasta zapewniają też, że na żadnym etapie realizacji inwestycji przebudowy rynku nie zakładano możliwości sprzedaży kamiennego materiału historycznego. Niewykorzystany materiał zostanie zmagazynowany i wyeksponowany ponownie przy realizacji inwestycji przebudowy innych staromiejskich ulic.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
11.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro