Reklama

Kilka godzin rozmawiała przez telefon z "pracownikami banku". Później dowiedziała się, że wzięła dwa kredyty

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Policja

Okazało się, że do 59-latki zadzwonili oszuści.

Według relacji pokrzywdzonej wszystko zaczęło się 22 kwietnia w godzinach popołudniowych. Wówczas do kobiety zadzwonił nieznany mężczyzna przedstawiając się, jako pracownik banku, w którym kobieta miała swoje konto. Mężczyzna poinformował ją, że doszło do próby wyłudzenia pożyczki na jej dane. Jak stwierdził, bank podjął już stosowne kroki, jednakże w celu pełnej ochrony konta kobieta musi zainstalować na swoim smartfonie wskazaną przez niego aplikację.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Kobieta sądząc, że rzeczywiście rozmawia z pracownikiem banku pobrała aplikację i zainstalowała ją na swoim telefonie. W rzeczywistości, nieświadoma zagrożenia, zainstalowała program do zdalnego sterowania systemem operacyjnym telefonu.

Mężczyzna prowadził z kobietą rozmowę, w trakcie której stosował różnego rodzaju manipulacje, między innymi zastrzegł, że przez cały czas połączenia musi byś sama w pomieszczeniu. Po pewnym czasie "przełączył" rozmowę do innego biura. Od tej chwili kobieta rozmawiała ze wspólniczką mężczyzny, która przedstawiła się, jako specjalista działu technicznego banku. W czasie czterogodzinnej rozmowy kobieta nieświadoma zagrożenia zatwierdzała poprzez sms kolejne ruchy na swoim koncie. Sytuacja powtórzyła się następnego dnia, kiedy "pracownica banku" ponownie skontaktowała się z kobietą. Kolejna rozmowa prowadzona była w tonie podobnym do poprzedniej i trwała około godziny - relacjonuje asp. sztab. Wojciech Adamczyk, oficer prasowy policji w Wolsztynie.

Po kilku kolejnych godzinach, kiedy kobieta sprawdziła stan swego konta bankowego okazało się, że jest na nim około 40 tysięcy złotych zadłużenia wynikającego z zaciągnięcia przez przestępców dwóch pożyczek.

W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze. W przypadku ustalenia sprawców mogą oni trafić do więzienia nawet na 8 lat - przekazuje rzecznik i apeluje byśmy w rozmowie z nieznanymi osobami zawsze zachowywali czujność.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
5.7 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
4.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro