Reklama
Reklama

Biedronka z kolejną ogromną karą. Za wprowadzanie klientów w błąd

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Biedronka - biuro prasowe
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Biedronka - biuro prasowe

Chodzi o oznaczanie kraju pochodzenia warzyw i owoców.

Tym razem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Biedronkę karę w wysokości 60 milionów złotych. Postępowanie w sprawie skarg na błędne podawanie kraju pochodzenia owoców i warzyw w sklepach sieci rozpoczęło się w maju ubiegłego roku. - Rzetelna informacja o oferowanych produktach to podstawowy obowiązek przedsiębiorcy i niezbywalne prawo konsumenta. Tymczasem w sklepach Biedronka konsumenci chcący kupić polskie ziemniaki, pomidory czy jabłka byli często wprowadzani w błąd. Nasze postępowanie wykazało, że w wielu przypadkach informacje na wywieszkach różniły się od tych na opakowaniach zbiorczych czy w dokumentach dostawy. Naruszenia te miały charakter systemowy i długotrwały. Dlatego nałożyłem na Jeronimo Martins Polska ponad 60 mln zł kary - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Ferie Zimowe pełne atrakcji! Tylko w HAVET Hotel nad samym morzem. Pakiet z nurkowaniem, bogatym programem warsztatów i animacji oraz zupą w porze lunchu. Kolekcjonuj wspomnienia!
REKLAMA

Kontrole prowadzono pod koniec 2019 roku, na początku 2020 roku oraz w lutym bieżącego roku. - Inspektorzy porównywali dane na sklepowych wywieszkach z tymi na opakowaniach zbiorczych lub jednostkowych oraz w dokumentach dostawy. Szczególną uwagę zwracali na owoce i warzywa, które były deklarowane jako polskie. Pod lupę wzięli przede wszystkim takie, wobec których istniało największe ryzyko podania błędnego kraju, ponieważ rosną zarówno w Polsce, jak i w innych państwach, np. ziemniaki, cebulę, kapustę, marchew, pomidory, jabłka, truskawki. Inspektorzy sprawdzili w sumie 263 sklepy Biedronka w całym kraju. W 73 z nich, czyli w 27,8 proc. skontrolowanych placówek, stwierdzili nieprawidłowe oznakowanie warzyw i owoców krajem pochodzenia. W tych sklepach w niektórych przypadkach nieprawidłowości sięgały nawet ponad 20 proc. sprawdzonych partii produktów - podaje UOKiK.

W trakcie kontroli często okazywało się, że produkty oznaczane jako "polskie" w rzeczywistości pochodziły z Hiszpanii (czosnek), Francji (ziemniaki, kapusta, cebula szalotka), Niderlandów (seler).

- Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na kraj pochodzenia produktów. Wiele osób kieruje się w swoich wyborach patriotyzmem gospodarczym, bo chcą wspierać polskich producentów. Dla innych ważne są kwestie transportu żywności, który może mieć wpływ na ilość stosowanych pestycydów do jej zabezpieczenia czy też zagrażający środowisku ślad węglowy pozostawiany w trakcie przewozu. Dlatego prawdziwa i rzetelna informacja o kraju pochodzenia warzyw i owoców jest niezbędna do podjęcia świadomej decyzji o zakupie. W sklepach Biedronka konsumenci w tej kwestii narażeni byli na częste wprowadzenie w błąd, co jest nieuczciwą praktyką rynkową - mówi Tomasz Chróstny.

Decyzja o karze w wysokości 60 mln złotych nie jest prawomocna. Biedronka może się od niej odwołać, o czym sieć już poinformowała. - Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki, nie zgadza się z karą nałożoną przez Prezesa UOKiK i stanowczo się jej sprzeciwia. Materiał dowodowy w tej sprawie został zebrany w sposób nieobiektywny, a jego jakość i kompletność budzi poważne zastrzeżenia. JMP odwoła się od decyzji Prezesa UOKiK do sądu, uznając ją za nieproporcjonalną i dyskryminującą - informuje sieć. - Dodatkowo Spółka rozważy wszczęcie postępowania przed sądem cywilnym przeciwko Skarbowi Państwa i/lub UOKiK oraz jego Prezesowi i dochodzenie odszkodowania - dodaje.

To kolejna kara nałożona na sieć Biedronka przez UOKiK. W sierpniu ubiegłego roku na sieć nałożono 115 mln złotych kary za wprowadzanie klientów w błąd co do ceny produktów. Okazało się, że wielokrotnie cena produktu na półce była niższa od tej na paragonie. Karę w wysokości 723 mln złotych nałożono na Biedronkę w grudniu 2020 roku. Zdaniem UOKiK-u sieć w nieuczciwy sposób zarabiała kosztem dostawców produktów spożywczych. Biedronka w przypadku tych kar także odwołała się od decyzji UOKiK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.20 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro