Reklama

Plac Cyryla Ratajskiego może się zmienić. Dziś "atrakcją" bywają tu szczury

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Miasto zleciło przygotowanie projektu rewaloryzacji zieleni na placu.

Obecnie plac Cyryla Ratajskiego to przede wszystkim przystanek tramwajowy, który w kolejnych latach ma się doczekać przebudowy. Jest to podstawa do myślenia o przekształceniu całego placu. - Zmian na pl. Cyryla Ratajskiego żądają przede wszystkim sami poznaniacy. Jedną ze stale powracających w tym miejscu uciążliwości są szczury, które tworzą swoje siedliska w gęsto tam rosnącej zieleni okrywowej. W tak gęstej roślinności trudno też utrzymać porządek. Ponadto obecne zagospodarowanie placu nie zachęca mieszkańców do pozostania w jego przestrzeni - ze względu na ogrodzenie zieleni płotkami i słabe oświetlenie przekładające się na niższe poczucie bezpieczeństwa - wyjaśniają urzędnicy.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta na zlecenie rady osiedla zleciło przygotowanie projektu koncepcyjnego rewaloryzacji zieleni w tym miejscu. - Główną ideą zmian była chęć stworzenia przestrzeni do integracji, rekreacji i odpoczynku mieszkańców w otoczeniu zieleni. Jednym z koniecznych do zaprojektowania elementów był plac, który w przyszłości będzie służył organizacji spotkań z mieszkańcami, otwarć wystaw oraz innych wydarzeń kulturalnych. Kolejnym istotnym założeniem było zwiększenie liczby krzewów kwitnących i kwiatów, które są atrakcyjne od początku wiosny aż po jesień - dodają.

Powstały trzy warianty placu, ostatecznie jeden z nich, zakładający "zielony plac", przekazano do dalszych prac. - To propozycja, która zachowuje wszystkie rosnące już w tej przestrzeni drzewa - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Proponuje też rozwiązania nie tylko pożądane przez mieszkańców, ale równocześnie dobre dla środowiska: na terenie placu miałby powstać ogród deszczowy, który wykorzystywałby wody opadowe i korzystnie wpłynąłby na mikroklimat otoczenia, szczególnie latem. To także wariant zapewniający przestrzeń przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami - dodaje.

To nie jest ostateczna wersja placu. Uzgodnienia wciąż trwają. Jeśli w budżecie znajdą się pieniądze na realizację inwestycji, prace mogłyby się rozpocząć najwcześniej w 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
25.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro