Reklama
Reklama

Sukces poznańskiego programu in vitro: na świat przyszło ponad 300 dzieci. Trwa nabór do kolejnej edycji

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Do tej pory dzięki dofinansowaniu miasta potwierdzono 476 ciąż, z których na świat przyszło 304 dzieci.

- Dla wielu par in vitro to jedyna szansa na dziecko. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z niepłodnością boryka się ok. 10 procent osób w wieku prokreacyjnym. To oznacza, że w Poznaniu ten problem może dotyczyć aż kilkunastu tysięcy mieszkanek i mieszkańców miasta. Dlatego bardzo mnie cieszy sukces miejskiego programu, który oferuje realną pomoc. Statystyki wyraźnie pokazują, jak bardzo był potrzebny - wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

304 maluchy przyszły na świat dzięki dofinansowaniu miasta w latach 2017 - 2020. Teraz rozpoczął się nabór do drugiej edycji, która trwać będzie do 2024 roku. - Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które są w związku (małżeńskim lub partnerskim) i spełniają ustawowe warunki do podjęcia leczenia metodą in vitro. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Osoby, które chcą wziąć udział w programie, powinny co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku mieszkać w Poznaniu i tu rozliczać podatki - wyjaśniają urzędnicy.

Program realizują trzy placówki wybrane w drodze konkursu: Media Partner - InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz IVI sp. z o.o - Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. Każda para może wybrać jedną placówkę i zgłosić się do niej w celu przejścia rekrutacji.

- Aby wziąć udział w programie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek oraz niezbędne dokumenty. To m.in oświadczenia, mówiące o tym, że para leczyła się wcześniej, ubiega się o dofinansowanie do pierwszej, drugiej lub trzeciej procedury, pozostaje w związku, mieszka w Poznaniu (uwaga: to należy potwierdzić osobnym dokumentem) i tu się rozlicza (koniecznie będzie potwierdzenie z PIT).

O kolejności dofinansowania będzie decydować kolejność złożonych kompletnych dokumentów. - Po spełnieniu wymogów formalnych oraz po kwalifikacji medycznej, wniosek o dofinansowanie trafi do Urzędu Miasta Poznania. Uczestnicy programu mają szansę na trzykrotne wsparcie w wys. 5 000 zł (do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie) lub 2 000 zł (do procedury adopcji zarodka) - pod warunkiem, że poprzednie dofinansowane procedury nie były skuteczne. Maksymalnie można dostać wsparcie finansowe do 3 zabiegów.

Do 2024 roku miasto przeznaczy na program in vitro 7,34 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
43.37 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro