Reklama
Reklama

Mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą zostać zaszczepieni w 4 tygodnie. "Musi zostać spełniony jeden warunek"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

Do wojewody wielkopolskiego trafiła lista proponowanych punktów masowych szczepień, którą, za pośrednictwem powiatu poznańskiego, zgłosili wójtowie i burmistrzowie 17 gmin.

Jak przekazuje Starostwo Powiatowe w Poznaniu wszyscy mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą zostać zaszczepieni w 4 tygodnie. Jest tylko jeden warunek. Potrzeba nielimitowanej liczby szczepionek.

Reakcja włodarzy naszych gmin była błyskawiczna. Dzięki wskazaniu punktów, w których mogą odbywać się masowe szczepienia, jesteśmy w stanie przyjąć 95 tysięcy osób tygodniowo - mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Każda gmina zaproponowała co najmniej jeden, a w niektórych przypadkach dwa i więcej miejsc. W sumie na liście przekazanej wojewodzie znalazły się 23 punkty, które mogą być organizowane w halach sportowych, salach widowiskowych, na tarnowskich termach czy domach kultury - informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Nie oczekujemy żadnych pieniędzy. Dzięki umowie ze Szpitalem Podolany zapewnione zostały zespoły szczepienne do obsługi tych punktów - mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor biura Metropolia Poznań, które już wcześniej utworzyło na terenie powiatu 5 punktów szczepień na kształt masowych. Mamy wypracowany system, dlatego możemy błyskawicznie zacząć działać - dodaje.

Jak przyznaje Szymon Jankowski, prezes Szpitala Podolany, placówka jest w stanie zapewnić 50-60 zespołów szczepiennych złożonych z medyka i pielęgniarek, które mogą obsłużyć mieszkańców powiatu. Masowe punkty szczepień miałyby ruszyć jeszcze w tym miesiącu i szczepić siedem dni w tygodniu. Tygodniowo byłyby w stanie przyjąć blisko sto tysięcy mieszkańców. Decyzja o liczbie uruchomionych punktów zależy jednak od wojewody wielkopolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia - dodaje rzeczniczka.

Z zapowiedzi wojewody wynika, że do 11 kwietnia ma powstać ostateczna lista takich punktów - mówi T. Łubiński, wicestarosta poznański. Warto podkreślić, że nie dotyczą one wyłącznie mieszkańców powiatu. Nie zamykamy się na Poznań. Jeśli będą chętni, to zostaną zaszczepieni - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
27.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro