Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Za podanie błędnych danych grożą 2 lata więzienia
1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.
Potrwa on do 30 czerwca i będzie realizowany przede wszystkim przy pomocy formularza na stronie spis.gov.pl. Spisem objęte są osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Spisem dotyczy wszystkich Polaków. Dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie wypełnić formularza, przygotowano w Poznaniu dwa punkty. - Pierwszy będzie znajdować się w bibliotece urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, drugi w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul Małachowskiego 10. Aby skorzystać ze stanowisk, należy wcześniej telefonicznie zarezerwować miejsce (tel.: 61 646 33 44 Poznań Kontakt). W obu lokalizacjach pomoc przy wypełnianiu formularza oferować będą przeszkoleni urzędnicy - informował urząd miasta.
W przypadku np. zaawansowanego wieku, stanu zdrowia czy niepełnosprawności można zadzwonić pod numer 22 279 99 99 i spisać się za pośrednictwem infolinii. Z osobami, które nie wezmą udziału w spisie, skontaktują się rachmistrzowie.
Lepiej nie unikać z nimi kontaktu, bo udział w spisie regulowany jest ustawą, która za odmowę udzielenia odpowiedzi przewiduje nawet 5 tys. złotych grzywny (nakłada ją sąd). Ponadto, jak czytamy w art. 56. Ustawy o statystyce publicznej, za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jednocześnie ustawodawca zaznaczył, że w sprawach mniejszej wagi stosuje się grzywnę.
Najpopularniejsze komentarze