Reklama

Niebezpieczna sytuacja w szpitalu na MTP. Jest kolejne oświadczenie - zbiorników z tlenem ma być więcej

fot. WUW Poznań
fot. WUW Poznań

Dotarło do nas oświadczenie Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Chodzi o zdarzenie, które miało miejsce we wtorek przed południem w szpitalu tymczasowym na MTP. Już wczoraj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformowano, że do żadnej awarii nie doszło. Powodem był brak tlenu w dwóch zbiornikach zarówno w głównym, jak i zapasowym. Rektor UM powołał dwie komisje - medyczną oraz techniczną, które będą sprawdzały, co dokładnie się stało. Zarówno wojewoda, jak i rektor Uniwersytetu Medycznego zapowiadają wyciągnięcie konsekwencji. Michał Zieliński zapowiedział zgłoszenie tej sytuacji do prokuratury. Dziś przedstawiciele szpitala w swoim oświadczeniu poinformowali, że zwolnione zostały dwie osoby.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Po południu dotarło do nas kolejne oświadczenie w tej sprawie - od rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Oto jego pełna treść:

"Szpital Tymczasowy MTP zarządzany jest przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, który jest odpowiedzialny także za kwestie zaopatrzenia w tlen. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego pełni wobec szpitala rolę podmiotu tworzącego.

W związku z powyższym poleciłem wczoraj powołanie dwóch komisji -technicznej i medycznej - których celem było stwierdzenie przyczyn tego zdarzenia. Dzisiaj komisja techniczna zakończyła prace. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, w którym brał udział także przedstawiciel Zarządu UMP, ustalono, że główną przyczyną braku tlenu było zbyt późne zamówienie kolejnej dostawy. Ponadto komisja stwierdziła, że dalsze rozwijanie szpitala tymczasowego wymaga bezwzględnego zabezpieczenia w dodatkowe zbiorniki tlenu z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów.

Szpital Tymczasowy MTP posiada obecnie dwa zbiorniki przeznaczone łącznie dla 30 ton tlenu. Dobowe zużycie tlenu wynosiło dotychczas średnio od 6 do 7,5ton.W dniach 27-28 marca (sobota-niedziela), z racji na rosnące potrzeby epidemiologiczne uruchomiono dodatkowo 66 łóżek szpitalnych. Wiązało się to ze zwiększeniem zużycia tlenu. Osoby odpowiedzialne za zamówienia tlenu nie uwzględniły jednak tego faktu w planie zamówień. Wobec tych osób wyciągnięto już konsekwencje służbowe. Dyrektor Szpitala zwolnił dyscyplinarnie Z-cę Dyrektora ds. Ekonomicznych i Eksploatacyjnych oraz pracownika odpowiedzialnego za zaopatrzenie w tlen.

Po zaistniałej sytuacji wdrożono działania zapobiegawcze mające m.in. na celu wzmocnienie zarządu Szpitala i nadzoru nad Szpitalem Tymczasowym. Do bezpośredniej pracy w halach szpitala tymczasowego oddelegowano Z-cę Dyrektora Szpitala ds. Administracji. Uniwersytet Medyczny oddelegował także do pracy dwie osoby z kierownictwa Uczelni, które pełnić będą funkcję Z-cy Dyrektora Szpitala ds. Ekonomicznych i Z-cy Dyrektora Szpitala ds. Technicznych. Wdrożone zostaną także dodatkowe procedury zwiększające bezpieczeństwo pacjentów.

Jestem przekonany, że polecone Dyrekcji Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego działania naprawcze pozwolą uniknąć jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z techniczną działalnością szpitala tymczasowego. Pragnę podkreślić, że medycznie Szpital Tymczasowy MTP działa bez zarzutu z wielką ofiarnością i poświęceniem lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i studentów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

prof. dr hab. Andrzej Tykarski, rektor"

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.19 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro