Reklama
Reklama

Bartłomiej Wróblewski kandydatem na RPO: prawo aborcyjne wcześniej lub później zostanie ponownie zaostrzone?

fot. Bartłomiej Wróblewski / FB
fot. Bartłomiej Wróblewski / FB

Poseł PiS z Poznania był gościem w Porannej rozmowie RMF FM.

Kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudza spore kontrowersje, ale sam kandydat zapewnił w rozmowie z Robertem Mazurkiem, że jeśli zostanie wybrany na to stanowisko, "nie zamierza być rzecznikiem żadnego stronnictwa, tylko bardzo poważnie i wyłącznie brać pod uwagę to, co jest konstytucyjnym obowiązkiem". Dodał, że nie będzie rzecznikiem rządu ani opozycji. - Wszystkie osoby, które znają mnie osobiście, wiedzą, że tak będzie. Niezależność jest dla mnie rzeczą najważniejszą, jest to zresztą element ślubowania RPO.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Równocześnie Wróblewski nie zrezygnuje obecnie z pełnienia funkcji posła, ale zrobi to, jeśli zostanie wybrany RPO. Prowadzący wywiad dziennikarz zapytał posła m.in. o kwestię legalizacji marihuany. Kandydat na RPO przyznał, że nie popiera takiego pomysłu. Nie jest też za legalizacją związków partnerskich. Zdaniem Wróblewskiego religia powinna być nauczana w szkołach, a w urzędach powinny wisieć krzyże. Mazurek zapytał, czy Wróblewski jako RPO protestowałby, gdyby w którymś z urzędów zawisła tęcza. - Może mi się to nie podobać, jeśli będzie to jakaś ostra deklaracja światopoglądowa, natomiast nie wiem, czy są przepisy, które by tego zabraniały - skomentował.

Robert Mazurek zapytał, czy Wróblewski zamierza podjąć starania w kierunku dalszego zaostrzenia prawa aborcyjnego, np. o przypadki gdy ciąża jest skutkiem czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa). Wróblewski wprawdzie powiedział, że teraz nie zamierza takich działań podejmować, ale jednocześnie dał do zrozumienia, że życie dziecka poczętego w wyniku takiego czynu także jest chronione przez konstytucję.

Do tej pory aborcja w Polsce była możliwa w 3 przypadkach - nieodwracalna wada płodu, poczęcie w wyniku czynu zabronionego i zagrożenie dla śmierci matki. Po tym gdy Bartłomiej Wróblewski (jako współautor) złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność pierwszej z w/w przesłanek z konstytucją, trybunał zakazał w Polsce aborcji z powodu nieodwracalnych wad płodu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
32.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro