Bartłomiej Wróblewski kandydatem na RPO: prawo aborcyjne wcześniej lub później zostanie ponownie zaostrzone?
Poseł PiS z Poznania był gościem w Porannej rozmowie RMF FM.
Kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudza spore kontrowersje, ale sam kandydat zapewnił w rozmowie z Robertem Mazurkiem, że jeśli zostanie wybrany na to stanowisko, "nie zamierza być rzecznikiem żadnego stronnictwa, tylko bardzo poważnie i wyłącznie brać pod uwagę to, co jest konstytucyjnym obowiązkiem". Dodał, że nie będzie rzecznikiem rządu ani opozycji. - Wszystkie osoby, które znają mnie osobiście, wiedzą, że tak będzie. Niezależność jest dla mnie rzeczą najważniejszą, jest to zresztą element ślubowania RPO.
Równocześnie Wróblewski nie zrezygnuje obecnie z pełnienia funkcji posła, ale zrobi to, jeśli zostanie wybrany RPO. Prowadzący wywiad dziennikarz zapytał posła m.in. o kwestię legalizacji marihuany. Kandydat na RPO przyznał, że nie popiera takiego pomysłu. Nie jest też za legalizacją związków partnerskich. Zdaniem Wróblewskiego religia powinna być nauczana w szkołach, a w urzędach powinny wisieć krzyże. Mazurek zapytał, czy Wróblewski jako RPO protestowałby, gdyby w którymś z urzędów zawisła tęcza. - Może mi się to nie podobać, jeśli będzie to jakaś ostra deklaracja światopoglądowa, natomiast nie wiem, czy są przepisy, które by tego zabraniały - skomentował.
Robert Mazurek zapytał, czy Wróblewski zamierza podjąć starania w kierunku dalszego zaostrzenia prawa aborcyjnego, np. o przypadki gdy ciąża jest skutkiem czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa). Wróblewski wprawdzie powiedział, że teraz nie zamierza takich działań podejmować, ale jednocześnie dał do zrozumienia, że życie dziecka poczętego w wyniku takiego czynu także jest chronione przez konstytucję.
Do tej pory aborcja w Polsce była możliwa w 3 przypadkach - nieodwracalna wada płodu, poczęcie w wyniku czynu zabronionego i zagrożenie dla śmierci matki. Po tym gdy Bartłomiej Wróblewski (jako współautor) złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność pierwszej z w/w przesłanek z konstytucją, trybunał zakazał w Polsce aborcji z powodu nieodwracalnych wad płodu.
Najpopularniejsze komentarze