Reklama
Reklama

Co z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność? W Poznaniu niektórzy wciąż czekają na zaświadczenia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. WTK
Zdjęcie ilustracyjne | fot. WTK

Na początku 2019 roku miejscy radni podjęli decyzję w sprawie wysokości bonifikaty przy uiszczaniu tzw. opłaty przekształceniowej.

W lipcu 2018 roku posłowie uchwalili ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Przepisy zaczęły obowiązywać na początku 2019 roku, co oznacza, że właściciele mieszkań czy domów jednorodzinnych stali się także właścicielami gruntów, na których stoją ich lokale. Konieczne jest jednak zapłacenie tzw. opłaty przekształceniowej.

Możliwości są dwie. Opcja pierwsza - decydujemy się na płacenie równej kwoty przez najbliższych 20 lat. Kwota jest równa ostatniej opłacie za użytkowanie wieczyste. Opcja druga - płacimy jednorazowo i korzystamy z prawa do bonifikaty. W przypadku Poznania bonifikata wynosi do aż 75%.

Aby móc przeprowadzić przekształcenie, konieczne jest otrzymanie od Urzędu Miasta zaświadczenia o przekształceniu użytkowania. Zgodnie z założeniami, urzędnicy w całej Polsce powinni wysłać takie zaświadczenia do mieszkańców maksymalnie do końca 2019 roku. Mamy rok 2021, a niektórzy wciąż czekają na swoje dokumenty. W tej sprawie napisał do nas czytelnik. - Wielu mieszkańców naszego miasta (w tym i ja) nadal nie otrzymało listu od miasta i musi uiszczać co roku opłatę - pisze Michał.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta, jak wygląda sytuacja. - Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania wydał większość zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w odniesieniu do gruntów stanowiących przed przekształceniem własność Miasta Poznania. W dalszym ciągu wydawane są zaświadczenia dla pozostałych nieruchomości, jak i dla nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa - tłumaczy Grażyna Zyber z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

- Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest odpłatne. Roczna opłata przekształceniowa równa jest wysokości rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego jaka obowiązywałaby na dzień 1 stycznia 2019 r. Opłatę należną za 2021 rok z tytułu przekształcenia oraz z tytułu użytkowania wieczystego należy wnieść w terminie do 31 marca 2021 roku - dodaje. Równocześnie zaznacza, że wniesienie opłaty przed otrzymaniem zaświadczenia o przekształceniu od urzędników nie oznacza, że po otrzymaniu zaświadczenia opłatę trzeba będzie wnieść ponownie. - Dokonana wpłata będzie zaliczona na poczet należnej rocznej opłaty przekształceniowej lub jednorazowej czy też na poczet dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste, gdyby z jakichś powodów nie nastąpiło przekształcenie. Opłatę przekształceniową wnosi się przez 20 lat.

Jeśli chcemy uiścić całą opłatę jednorazowo, możemy skorzystać z 75-procentowej bonifikaty. Tutaj jednak trzeba czekać na zaświadczenie od urzędników. Po jego otrzymaniu mieszkaniec ma 2 miesiące na pisemne zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej. Bonifikata przysługuje za cały okres 20 lat.

- Opłaty wniesione za rok 2019 i 2020, jak już wcześniej wskazano, będą zaliczone na poczet opłaty przekształceniowej. Z powodu otrzymania zaświadczenia o przekształceniu w terminie późniejszym, mieszkańcy nie ponoszą ujemnych skutków finansowych. Należy jednak pamiętać, że aby bonifikata objęła pełen okres 20 lat, konieczne jest złożenie wniosku w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia o przekształceniu - zaznacza Grażyna Zyber.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
5.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro