Reklama

Koń nie mógł się podnieść. Pomogli strażacy

fot. KP PSP Gniezno

Strażacy z Gniezna udzielili pomocy osłabionemu zwierzęciu.

W piątek do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie zadzwoniła kobieta, która drżącym głosem poprosiła o pomoc w ratowaniu jej konia, który leżał w stajni i nie miał siły się podnieść. Zwierzę znajdowało się w pozycji, która stwarzała dla niego niebezpieczeństwo ze względu na ucisk narządów wewnętrznych. Na miejsce wysłano dwa zastępy.

- Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano konia w stajni w pozycji leżącej na lewym boku. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przygotowaniu stanowiska do podniesienia zwierzęcia do góry. W tym celu wykorzystano zawiesie pasowe oraz linę ratowniczą z wielokrążkiem. Początkowo zwierzę było mocno zmęczone co uniemożliwiało podniesienie konia do pozycji stojącej. Po przyjeździe na miejsce lekarza weterynarii, zwierzę otrzymało leki wzmacniające - relacjonował st. kpt. Jarosław Łagutoczkin.

Kolejna próba okazała się skuteczna i koń wstał z pomocą układu wyciągowego. Po chwili zwierzę poczuło się na tyle dobrze, że właściciel wyprowadził je na spacer.

W trwającej 8 godzin akcji brało udział 8 strażaków.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
2.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro