Rusza rekrutacja do poznańskich przedszkoli. Punkty będą przyznawane m.in. za szczepienia
16 marca rozpocznie się rekrutacja do poznańskich przedszkoli.
W roku szkolnym 2021/22 na dzieci będzie czekać 17 500 miejsc - 14 050 w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Poznań, 2250 - w placówkach publicznych prowadzonych przez inny organ oraz 1200 - w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. To o 100 więcej niż obecnie.
Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko kontynuowało naukę w obecnym przedszkolu, musimy potwierdzić ten fakt do 15 marca. Dzień później ruszy rekrutacja. Na wniosku trzeba wskazać 5 placówek, szeregująć je według swojego własnego priorytetu.
- O przyjęciu dziecka do przedszkola decydują punkty, zdobyte w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane są kryteria ustawowe i samorządowe. Te pierwsze mają jednakową wartość - 260 punktów. Otrzyma je dziecko, które: pochodzi z rodziny wielodzietnej, jest wychowywane przez samotnego rodzica, jest niepełnosprawne, ma niepełnosprawnych rodziców lub rodzeństwo lub wychowuje się w rodzinie zastępczej - informuje urząd miasta.
- W tym roku w Poznaniu obowiązuje uchwała z 2020 r. Oznacza to, że kryteria naboru będą takie same, jak w roku ubiegłym. Dodatkowe punkty otrzymają dzieci rodziców, którzy: oboje pracują, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą (30 pkt.); mają już dzieci w danym przedszkolu (60 pkt.); oboje płacą podatki w Poznaniu (30 pkt.). Dodatkowe punkty przysługują także, kiedy o przyjęcie do tej samej placówki ubiega się jednocześnie rodzeństwo (15 pkt.). Rada Miasta przyjęła również dodatkowe kryterium, które dotyczy wykonania u dziecka obowiązkowych szczepień (60 pkt.). Kryterium to spełniają także dzieci, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych. Znaczenie ma również fakt, czy rodzic wskazał dane przedszkole jako pierwszej preferencji (50 pkt.), drugiej (30 pkt.), trzeciej (20 pkt.), czwartej (10 pkt.) czy piątej (1 pkt.) - dodają urzędnicy.
Wnioski dostarcza się do przedszkoli pierwszego wyboru. Termin upłynie 30 marca. 16 kwietnia pojawi się lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej placówki. Swoją decyzję trzeba będzie potwierdzić do 21 kwietnia, a ostateczne listy zostaną opublikowane 5 dni później.
- W przypadku, gdy dziecko nie zostanie zakwalifikowane i przyjęte do żadnej placówki, rodzic otrzyma dla niego imienne skierowanie do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami. Skierowania będą sporządzane w dniach od 20 maja do 16 czerwca. Jeśli rodzic nie skorzysta z tego rozwiązania, może brać udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 18 czerwca. Wszystkie dzieci biorące udział w rekrutacji będą miały zapewnione miejsce do edukacji przedszkolnej - zapewnia urząd miasta.
Najpopularniejsze komentarze