Reklama
Reklama

4 osoby zatrzymane w związku z nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. Beczki porzucono m.in. na polu

fot. policja
fot. policja

W styczniu pisaliśmy o niebezpiecznym znalezisku na polu pod Środą Wielkopolską.

Wówczas siedem zastępów straży pożarnej pojechało do tajemniczych beczek odkrytych w rejonie Elżbietowa w powiecie średzkim. Po tym odkryciu lokalna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie. Na miejscu odnaleziono około 50 beczek wypełnionych nieznaną substancją. Ze wstępnych ustaleń strażaków wynikało, że mogły to być chemikalia wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

Policjanci ze Środy Wielkopolskiej dziś ujawniają, że w związku z tą sprawą na początku marca zatrzymano 4 osoby. Ustalono też, co znajdowało się w beczkach. Były to substancje lakieropochodne, szkodliwe dla środowiska. Kilka z beczek rozszczelniło się, przez co doszło do wycieku.

- Sprawę potraktowano priorytetowo. Grupa śledczych zaangażowanych w wykrycie procederu rozpatrywała szereg wątków. Jeden z nich zakładał, że w sprawę zamieszana jest grupa osób pozbywających się w nielegalny sposób odpadów niebezpiecznych. I ten kierunek okazał się trafny. Kryminalni ze Środy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił ustalić jak funkcjonowała grupa przestępcza, kto był w nią zamieszany, a w efekcie tego - z początkiem marca - zatrzymać przestępców - wyjaśniają funkcjonariusze.

Zatrzymani to ojciec i syn (65 i 40 lat) z gminy Nowe Miasto nad Wartą, którzy porzucili w styczniu beczki na polu. Otrzymali za to zapłatę. - Zatrzymany został też zamieszany w sprawę 49-letni pośrednik, a także 39-letni mózg przestępczej operacji. To na podnajmowanym przez niego terenie policjanci ujawnili składowane pojemniki z groźnymi dla środowiska odpadami gumowymi, ropopochodnymi, lakierniczymi i oleistymi. Łącznie funkcjonariusze znaleźli ponad 3 tysiące litrów tego typu odpadów - dodają.

Prokuratorskie śledztwo wciąż trwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro