Reklama
Reklama

Dyrektor poznańskiego ZOO: "Wara od wilka!"

Wilk widziany w niedzielę na Śródce | fot. Czytelnik
Wilk widziany w niedzielę na Śródce | fot. Czytelnik

Ewa Zgrabczyńska apeluje o "danie świętego spokoju gatunkowi podlegającemu ścisłej ochronie".

Na Facebooku szefowa poznańskiego ogrodu zoologicznego zaapelowała do mediów, urzędników i zwykłych obywateli. - Apeluję do mediów, myśliwych, urzędników i wszystkich osób, które napędzają histerię wokół wilków i już tworzą nagonki z obławą. Wbrew wiedzy i rozsądkowi. Proszę dać święty spokój gatunkowi podlegającemu ścisłej ochronie, który jest bezcenny dla przyrody. Wara od wilka - napisała.

Mieszkańców prosi natomiast o wysyłanie wiadomości do prezydenta Polski czy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Kochani, jest nas tu 10 tys, niech 10 tys maili pójdzie w świat, żeby uratować wilka! Jako pełnoprawny obywatel Polski i współwłaściciel polskiego dziedzictwa przyrodniczego protestuję przeciwko działaniom myśliwych oraz urzędników skierowanych na zabijanie wilka szarego - gatunku podlegającego ochronie poprzez konwencje międzynarodowe, jak również polskie prawo. Wilk jest kluczowym gatunkiem dla funkcjonowania ekosystemów, wielkim sanitariuszem lasu oraz jego populacja jest mało liczna, bowiem na terenie Polski występuje jedynie około 2000 osobników. Protestuję przeciwko wydawaniu decyzji o odstrzale bez konsultacji ze specjalistami (m.in. z Instytutu Biologii Ssaków PAN) i wszelkim działaniom wymierzonym w ochronę wilka. Nagonka medialna i życzenia myśliwych o kontrolowanym odstrzale nie mogą wpływać na urzędowe decyzje związane z realizacją Ustawy o ochronie przyrody oraz Ustawy o ochronie zwierząt. Proszę o natychmiastową reakcję i powstrzymanie bezprawnych, czy też stojących w opozycji do ochrony gatunku i nieetycznych działań godzących w polską naturę - wyjaśnia w apelu.

Przypomnijmy, że GDOŚ wydała zgodę na odstrzał maksymalnie 4 chorych wilków, które pojawiają się w rejonie Swarzędza, ale nie tylko tam. W niedzielę dotarły do nas wiadomości od wielu zaniepokojonych mieszkańców, którzy widzieli samotnego wilka w Poznaniu. Maszerował z rejonu ulic Gdyńskiej / Bałtyckiej, przez Śródkę, Wartostradą aż w rejon ronda Starołęka.

Poznańskie ZOO zapowiedziało kilka dni temu, że jeśli otrzyma na to zgodę - odłowi chore wilki dając im szansę na przeżycie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro