Reklama

Partia Zieloni apeluje do GDOŚ o pilną zmianę decyzji w sprawie odstrzału wilków

Barcinek pod Poznaniem | fot. Czytelnik
Barcinek pod Poznaniem | fot. Czytelnik

Zieloni chcą, by decyzję o odstrzale wstrzymano do czasu odłowienia wilków przez poznańskie ZOO.

Władze Swarzędza zawnioskowały o możliwość odstrzału maksymalnie 4 wilków, które od tygodni regularnie pojawiają się na terenie gminy. Wskazywano na troskę o bezpieczeństwo mieszkańców. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zezwoliła na odstrzał, ale jedynie wilków z wyraźnymi objawami choroby - konkretnie świerzbowca. W wyniku tej choroby zwierzęta cierpią, mają poranione łapy, wypada im sierść. Ich eliminacja ma pomóc w ochronie innych osobników.

W międzyczasie swoją pomoc zadeklarowała dyrektor poznańskiego ZOO, która zadeklarowała, że we współpracy ze specjalistami ogród postara się odłowić osobniki. Do tej deklaracji nawiązuje Partia Zieloni, która wnioskuje do GDOŚ o wstrzymanie pozwolenia na odstrzał wilków do czasu odłożenia wilków przez ZOO. - Jednostka posiadająca wszystkie uprawnienia w myśl ustawy do podjęcia działań w tym zakresie wobec dzikich, chronionych zwierząt - Ogród Zoologiczny w Poznaniu - zadeklarowała się zabezpieczyć, przetransportować w inne (nienarażone na częsty kontakt z człowiekiem) miejsce, oraz w razie konieczności podjąć się ich leczenia - czytamy w apelu.

- Takie rozwiązanie jest zgodne z ustawą o ochronie zwierząt, pozwala na rozwiązanie potencjalnych konfliktów z mieszkańcami, a jednocześnie zabezpiecza interes przedstawicieli ściśle chronionego gatunku zwierząt, jakim są wilki. Także podawany argument dotyczący, stanu zwierząt może być obiektywnie zweryfikowany po odłowieniu, a w razie potwierdzenia choroby zwierzęta te mogą zostać objęte profesjonalną opiekę weterynaryjną - dodają Zieloni. - Deklaracja i działania poznańskiego Ogrodu Zoologicznego otwierają drogę do rozwiązania rzekomego (wykreowanego przez myśliwych) konfliktu z ludźmi oraz w razie konieczności udzielania pomocy weterynaryjnej chorym osobnikom. Zgoda na odstrzał w momencie, gdy istnieje możliwość zabezpieczenia, wywiezienia i w przypadku choroby wyleczenia tych zwierząt (co należy podkreślić taką drogę przewiduje ustawodawca) byłaby zwykłym barbarzyństwem oraz stałaby w oczywistej sprzeczności z statutowymi obowiązkami, jakie powinna realizować GDOŚ.

- Wnioskujemy o podjęcie równie szybkiej decyzji, jak ta o odstrzale gdyż pojawiają się informacje o działaniach myśliwych zmierzających do jak najszybszego zabicia tych zwierząt np. poprzez wabienie w okolicach ambon itd. - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro